Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Seçil TÜRKMEN

Seçil TÜRKMEN


TURİZM ve EĞİTİM

27 Ekim 2016 - 13:32

Turizm sektörü çok zorlu ve kriz dolu bir sezonu geride bırakırken bu arada kendini değerlendirme, yeni müşteri yelpazesi arayışlarına girme ve önümüzdeki sezonda yeni stratejiler oluşturma fırsatı da yakalamıştır.

Sektörün kasım ayında başlayan moral bozukluğu son iki aylık dönemde ciddi bir toparlanma ile olumlu bir hava dönmesi gözlemlenirken kaliteli personel, eğitim ihtiyacı ciddi bir şekilde kendini göstermiştir.  Her kriz ortamının yeni fırsatlara ve oluşumlara sebep olduğunu düşünürsek sektörün yaşamış olduğu bu büyük kriz ortamı önümüzdeki sezonda neler yapmamız gerektiğine, eğrilerimize ve doğrularımıza ayna oldu.

 

Turizm sektöründeki beceri düzeylerinin Ulusal Mesleki Yeterlilik seviyesine Çıkarılması iş karlılığı ve turizm sektörünün Türkiye ekonomisine katkı arttırmada önemli bir etkendir. Türkiye, gelen turist sayısı bakımından dünyada 6. Sıradayken uluslararası turizm gelirleri bakımından 12. Sıradadır.

 

Konuk dışardan bizi gözlemlediğinde Mavi Bayrak, Beyaz Bayrak, Yeşil yıldız vb. gibi kriterleri değerlendirirken hizmet kalitesini personel eğitim düzeyi ile değerlendirmektedir. Hizmet sektöründe nitelikli ve kalifiye personelin sağdık müşteri porföyü oluşturmada en önemli etken olduğunu düşünürsek eğitimin ‘hedefe götüren’ bir araç olduğunun altını çizmemiz gerekmektedir.

 

Başarılı otel ve turizm şirketleri, çalışanlarından azami düzeyde verimlilik elde etmektedir. Bu işletmeler, işgücü maliyetlerini ve hizmet kalitesini etkin bir şekilde dengelemeyi bilmektedirler. Bu da, insan kaynakları planlama ve yönetimi konusunda genel işletme hedeflerine ve tahmini kar marjlarına bağlı olarak üstün beceriler gerektirmektedir.

’’Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’’ diyerek yeni sezonda daha kaliteli hizmet ile mutlu konuk sadakatini perçinlemeyi hedeflemeliyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum