Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Selin BULUT

Selin BULUT


LÜBNAN'DA SAĞLIK TURİZMİ ÜZERİNE

13 Aralık 2019 - 18:24

Whatsapp Aramaları Vergisi Üzerine Karışan Lübnan'da Sağlık Turizmi Üzerine...

Akdeniz liman ülkesi olan Lübnan'da ekonomik durumun kötüleşmesi ve  son olarak  artık whatsapp aramalarına dahi iletişim vergisi getirilmek istenmesi üzerine  büyük  protestolar yaşanmıştı.

 

Bir zamanlar sokakları şampuanla yıkandığı söylenen ve Ortadoğunun Paris'i olarak anılan Beyrut' ta sağlık sistemi ve buradan ülkemize giden hastaların Türkiye' ye olan bakış açısı nasıldı?

 

Lübnan'dan Londra'ya arkadaş ziyareti için gelen Mühendis Haitham Sayed Ahmad ile ayağının tozuyla, ülkenin sağlık sistemi ve insanlarının Türkiye'deki sağlık olanaklarına, hastanelerine ve doktorlarına olan bakış açısını sordum.

 

Türkiye'de ise yaklaşık yirmi yıldır Sağlık Turizminin içinde olan iki sağlam isim Levent Uyanıker ve Levent Baş da, gündemdeki Lübnan için önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

Lübnan sağlık sistemi ile ilgili düşünceniz nedir?

Genel olarak çoğunlukla sağlık sisteminde hastaneler, özel hastaneler tercih ediliyor. Hastaneler çok fazla ödeme alıyorlar ve halkın çoğunluğu ödeme yapamıyor tıbbi olarak. Eğer insanların sigortaları yoksa ve herhangi bir  cemiyetten değillerse,  faturalarını ödemeleri büyük sorun.

 

Devlet hastaneleri çok iyi değiller. Hatta, hastalar için  bazı indirimler  yapmaları amacıyla başvuruda bulunmak zorunda. Bu nedenle bir çok insan bekleme durumunda hastaneye gidebilmek için. Eğer paraları yoksa hem devlet hem de özel  hastane tarafından kabul edilmiyorlar. Önce ödeme yapmak zorundalar.

 

Lübnan'da çoğunlukla hangi hastaneler tercih ediliyor; özel hastaneler mi yoksa devlet hastaneleri mi? Hangisi daha iyi ve neden?

Özel hastaneleri... En iyileri özel hastaneler. Kıyaslarsak Amerikan hastanesi diyebiliriz ki aynı zamanda en pahalı olanı aynı zamanda. Sadece varlıklı insanların gidebileceği bir hastane. Aynı zamanda Lübnan' ın en iyi doktorlar burada diyebiliriz.

 

Peki neden Lübnan'da özel hastane tercih ediliyor çoğunlukla?

Çünkü çok fazla güvenilmiyor devlet hastanelerine ve burada düzenli takipler yapılmıyor.

 

Bu çok ilginç çünkü genellikle ücretlerden dolayı tercih edildiğini düşünürüz ama sadece para değil sorun!

Evet, sadece para değil! Aslına bakarsanız aynı zamanda eğer özel hastanelere gidersek, bu hastanelerin daha iyi cihazlara, araç ve gereçlere sahip olduğunu biliyoruz.

 

Devlet hastanesine gittiniz mi? Şartlar nasıl orada?

Ben otuz yedi yaşındayım ve bugüne kadar devlet hastanesine hiç gitmedim. Ben şanslıydım çünkü ben bir mühendisim ve bir cemiyete üyeyim ve bir sigortam var. Babam da aynı zamanda devlette çalıştığı için özel hastaneler karşıladı masraflarımızı.

 

Türkiye ve Lübnan'ı kıyasladığımızda, sağlık hizmetleri hangi ülkede daha uygun? Türkiye daha mı uygun?

 Evet ucuz; çok ucuz. İlaç ve tedavi ucuz Türkiye'de.

 

Hangi tedaviler mesela? Kanser  tedavisi diyebilir miyiz?

Mesela saç ekimi diyebiliriz. Göz lazer tedavileri ucuz Türkiye'de. Çok fazla insan Türkiye'ye gidiyor bunun için, tedavi olup geri dönüyorlar. Kanser hastalığı için de bunu söyleyebiliriz, ilaçlar ucuz. Hatta bir gazete haberinde okumuştum kanser ilaçları Lübnan'da yedi kat daha pahalı Türkiye'ye göre.

 

Lübnan'da insanların Türkiye'ye bakış açısı nasıl? 

Türkiye'yi seviyoruz. Çok insan Türkiye'ye gidiyor. Sadece tedavi için değil, tatil ve turizm için de tercih ediyor.

 

Bu iki ülke arasında bir sağlık anlaşması var mı?

Haberim yok ama sanmıyorum. Dürüst olmak gerekirse, Devlet hastaneleri kar yapmaya çalışırken başka bir ülkeye göndereceğini sanmıyorum.

 

Ülkenizden Türkiye'YE tedavi için giden bir yakınınız var mı? Deneyimi hakkında bilgi verir misiniz? 

 Bir arkadaşım Türkiye' ye gitti bir kaç yıl önce saç ekimi için. Operasyon sonrası kendisi çok mutluydu. Şu an kendisi Irak'ta yaşıyor ve sonuçtan çok memnun kaldı. Bir paket satın aldı saç ekimiyle ilgili olarak; bir otelde kaldı, tedavisini oldu. Aynı zamanda tatil gibi hissetti.

"Destinasyon değil; "restorasyon" dönemi yaşıyorlar. "

 

International Medical Assistance Ululslararası Hasta Direktörü Levent Uyanıker, Lübnan hükümetinin, ülkeyi tıbbi seyahat için önde gelen bir destinasyon olarak göstermeye çalışsa dahi aslında bir "restorasyon" dönemi yaşadığını ifade etti.

 

Levent Uyanıker, Lübnan'ın bundan üç sene önce saygın bir tıbbi seyahat hedefi iken bugün siyasal ve toplumsal dalgalar nedeniyle zor bir dönem geçirdiğini, bankaların sık sık kapanması ve toplumsal hareketliliğin dışarıdan gelebilecek hasta potansiyelini de olumsuz etkilediği değerlendirmesinde bulundu.

 

"Son yıllarda yaşanan siyasi gerilimler nedeniyle, Körfez ülkelerinden gelen rakamların azaldığını biliyoruz ve bu son durumda Medical Tourism ve Medical Value Travel oranlarını direk etkiliyor." dedi.

 

 "Lübnan' da bir milyonu aşkın sığınmacı var."

 

 " Geniş tedavi yelpazesi var ama sorun ülke imajının nasıl yansıtıldığı"

Uyanıker şöyle devam etti: "Lübnan'ın, Afrika ve Orta Doğu'daki birçok ülkeyle karşılaştırıldığında, sağlık hizmetleri ileri düzeyde olduğunu ve geniş bir tedavi yelpazesi verdiğini elbette söylemek lazım. Ancak sorun burada ülke imajının hastalara nasıl yansıdığında. Lübnan hükümetinin de önünde daha ciddi problemler var.  Suriye iç savaşı nedeniyle Lübnan'a giden hasta sayısını yanı sıra Lübnan'da bir milyonu aşkın da Suriyeli sığınmacı olduğunu unutmamak lazım."

 

"Bir diğer önemli nokta ise karışık ve kapsamlı cerrahi operasyonların ülkesi Lübnan değil.  Bunu fark etmek gerekir."

 "Lübnan 2006 yılından sonra sürekli hasta gönderen ülkeler listesinde yer aldı. Bu durum 2009' a kadar devam etti. 2009'dan sonra yurtdışına tedavi olmak için giden hastaların sayısında yüzde 60 bir düşüş yaşandığını aşağıdaki tabloda görebiliriz."

 

 

GUSİB Medikal Turizm Danışmanlık şirketi sahibi Levent Baş ise Lübnan' ın aslında sağlık turizmi alanında önemli bir pazar olduğunu ancak  henüz Türk kurumlarının burada yeterince pazarlama faaliyetinde bulunmadığını belirtti.

 

Levent Baş şöyle devam etti: "Lübnan'ın nüfusundan daha fazla oranda Lübnanlı kendi ülkesi dışında yaşıyor. Genellikle Lübnan'da sağlık hizmeti almakta problem yaşayan kişiler imkanları varsa, yurtdışında tanıdıkları kişilerle temasa geçerek gidecekleri yerleri genelde belli ediyorlar.

 

Lübnan'da iyi kategorisinde kabul edilebilecek hastane sayısı az. Kaliteli hizmet veren yerler oldukça pahalı. Bu sebeple yurtdışında özellikle diş, saç ekimi, estetik gibi konularda uygun fiyatla kaliteli hizmet almak isteyenler Türkiye'yi seçebiliyorlar. Lübnan'dan ülkemize gelen hasta sayısı hakkında bir bilgi yok elimizde ama toplamda gelen yabancı hasta pastasının içinde çok ufak bir bölüm oluşturduğunu söyleyebilirim.

 

Yapılması gereken birebir hastalara ulaşacak şekilde orada tanıtımlar yapmak ve  ayrıca oradaki hastane ve doktorlarla işbirliği içinde olmaktır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum