Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Selin BULUT

Selin BULUT


SAĞLIK TURİZMİNDE YURTDIŞINA GÖNDERDİĞİMİZ TIP VE KÖK HÜCRE CEVHERİ

11 Ocak 2019 - 15:18

Aslına bakarsanız bu röportajı yaptığım için çok mutluyum; çünkü bu röportaj çok önemli ve güncel bir konuyu içeriyor. Bu öyle  bir konu ki araştırmacı bilim adamlarının hastalık tedavilerinde yakaladığı önemli  bir ip ucunun gelecekte demir yumruğa dönüşeceği başlıktır.

Ben kendi adıma, sağlık turizmi ile tanıştığım dönemden beri  doktorlarımızın zekasından ve azminden o kadar emindim ki!

İşte onlardan biri değerli doktorumuz İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Bekmez ile çok keyifli, tam da yerinde bir röportaj gerçekleştirdik.

Tedavisi zor hastalıklardan MS, Parkinson, Alzaimer, ALS üzerinde kök hücre tedavi metodlarını kullanarak adeta tutkuyla çalışmalarını sürdüren Dr. Bekmez, o kadar konuya hakim ki bir on yıl -yirmi yıl sonrasının tıbbı hakkında olası tedavi süreçleri ile ilgili rahatlıkla tahmin yürütebiliyor." İyi vücut şartları kök hücrelerin fonksiyonelliğini artırıyor ama sayı üzerine böyle bir etkisi yok. "

- Kök hücre vücutta nereden alınır? Kök hücre nasıl çoğalır? Kök hücrenin kalitesini ve çoğalmasını artırıcı bir gıda var mı?

Kök hücre çok geniş bir konudur. Vucüdumuzda bir dejenerasyon olduğu zaman burayı tamir edebilecek karakterde kendi bünyemizde hazır bulunan bir takım hücreler vardır. Bunlar restorasyon, rejenerasyon görevi üstlenmiş hücrelelerdir. Bozuk olan sahalara çökerler ve tamir ederler. Ve bu hücreler normal somatik hücrelerden çok daha farklı hücrelerdir. Yaradılış sırasında insan embriyonik safhadayken daha , bir takım hücreler yedeğe çekilir. Bu hücreler sigorta hücrelerimizdir. Bir takım hücreler simetrik bölünürken bunlar asimetrik bölünüp yedeğe çekilen hücrelerdir.
İlerde bir dejenerasyon olduğu zaman hastalık olduğu zaman vücut bunları kullanır. Aslında kök hücrelerimiz bizim yedek hücrelerimizdir. Tamir mekanizmalarından sorumlu yedek hücrelerimizdir.

Kök hücrelerin labaratuvar ortamında sayısının artırılması mümkün. Vücutta çoğalmasına dair kesin bir kanıt yok. Diğer somatik hücrelerden farklı. Bunlar hali hazırda rezerv hücrelerimizdir. O yüzden kültür ortamında çoğaltılarak kişiye geri transfer etmemiz mümkün.

Bazı fiziksel durumlar, iyi beslenme, sağlık durumu kök hücrenin aktivasyonunu artırıyor, sayısını değil. Mesela spor gibi.. Fiziksel  egzersiz gibi, bunlar aktivasyonu artırıyor. Zaten serebro vasküler  olay dediğimiz veya spinal kord travmalarından sonra verdiğimiz kök hücre hastalarında biz eş zamanlı fizik tedavi de veriyoruz. İyi vücut şartları kök hücrelerin fonksiyonelliğini artırıyor ama sayı üzerine böyle bir etkisi yok."Kök Hücre konusunda kavram karmaşası yaşanıyor ve insanımız mezenkimal  ve gerçek kök hücresini tanımıyor."

- Türkiye kök hücre tedavilerinde dünya ile kıyaslandığında tam olarak neredeyiz? Geriden mi gidiyoruz yoksa elimizdeki çalışmalar aynı mı?

Üretimde çok iyiyiz aslında. CMP sertifikalı bayağı labaratuvar sayımız arttı fakat kullanımda o kadar ileride değiliz. Türkiye'de mezenkimal dediğimiz Multipotent, erişkin kök hücrelerin kullanımı sağlık bakanlığı etik izne bağlı. Kısıtlı anlamda Türkiye'de bu tür uygulamalar yapılıyor. Burda ilgili birimden etik resmi onay aldıktan sonra Türkiye'de uygulama yapabiliyorsunuz. Ama bazı kısıtlayıcı faktörler var. Biraz geriden gidiyoruz malesef..

Bazı kısıtlayıcı faktörler var; birincisi en başta hastalarımızın ekonomik durumu.. Mezenkimal  kök hücre uygulamaları dünyada olduğu gibi Türkiye'de de  da ucuz değil. Yeni bir sektör olduğu için.. Üretim için CMP sertifikalı labaratuvarların kurulumu çok zor. Personel çalıştırmak burda kullanılan yabancı kitle.. Maliyetleri artıran bazı faktörler var. Maliyet önümüzde büyük bir  problem.
İkincisi kök hücre konseptine Türk Halkı, Türk Milleti henüz hazır değil. Bu konuda kavram karmaşası çekiyor. Bugün kök hücre deyince insanların aklına PRP, CGF gibi basit uygulamalar geliyor. Mezenkimal  ve diğer gerçek kök hücrelerini henüz Türk Milletimiz tanımıyor. Bu konsepte çok yabancı. Bu yüzden aklında bazı çelişkiler var. 


"Amerika, Kanada, Japonya kök hücre konusunda büyük innovasyon yatırımı yaptılar." 

- Labaratuvarlarda kemik, kıkırdak ve deri oluşturulabilir... Kök hücre, organ oluşturmak için kullanılabilir mi? Böyle bir çalışma var mı Türkiye'de veya başka ülkelerde?

Şüphesiz; Türkiyede bazı değerli bilim adamlarımızın bu konuda bazı sınırlı çalışmalar var. Fakat yurt dışında özellikle kardiyolojik sahada human embriyonik kök hücreden kalp yaptılar, Amerika'da yapıldı. Yine böbrek yapıldı. Yine beyin yapma çalışmaları oldu. Bir takım doku üretme çalışmaları hızla  devam ediyor bu da aslında rejeneratif tıbbın bir alt grubu.
Yurtdışındaki bu çalışmalar şu anda experimental  düzeyde ; deneysel düzeyde; klinik düzeyde olan bir şey yok.. Fakat çok ciddi çalışmalar var. Büyük ülkelerin bu tür innovasyonlara büyük yatırımları oldu, özellikle Amerika' nın, Japonya'nın, Kanada'da  büyük çalışmalar var.

"Milli bir kök hücre politikamızın oluşturulması lazım. Innovasyon yatırımı yapan ülkeler bilgiyi paylaşmıyor. Bununla ilgili yasal çalışmalar yapılırsa yani embriyonik ve fetal kök hücrelerin insan sağlığı için tedavi amaçlı kullanımına  'sınırlı da olsa ' eğer resmi bir müsade çıkarsa Tayland'ın, Çin'in, Meksika'nın, Ukrayna'nın yaptığını biz burda Türkiye'de  rahatlıkla yapabiliriz."

- Kök hücre tedavisi için neden insanlar Çin'e gidiyor? Hatta Türkiye'den  Tayland'a gidenler var? Biz bunu ülkemizde yapamaz mıyız?

Kök hücre sağlık turizmi açısından Tayland, Çin, Hindistan, Ukrayna, Meksika ve Panama öne çıkan ülkeler. Bunun iki temel sebebi var; birincisi Mezenkimal kök hücrelerin sağlık bakanlığının izniyle Türkiyede yapılabileceğini halkımız bilmiyor. Türk halkı bu konuda aslında bilgi karmaşası yaşıyor. Aslında Türkiye'de yapılıyor, ülkemizde bu işi yapan bir grup değerli bilim adamı var ve gerçekten başarılı.. Bundan milletimizin haberi yok. 

İkincisi Türkiye'de kök hücre çalışması Mezenkimal  kök hücreye kadar müsade ediliyor. Bunun üstündeki çalışmalar fetal ve embriyonik anlamda pluripotent kök hücreler henüz Türkiye'de yapılamamaktadır. Yurtdışında yapılabilmektedir. Bunun Türkiye'de yapılabilmesi için hukuki zemin müsait değildir şu anda. Bununla ilgili yasal çalışmalar yapılırsa yani embriyonik ve fetal kök hücrelerin insan sağlığı için tedavi amaçlı kullanımına  sınırlı da olsa eğer resmi bir müsade çıkarsa Tayland'ın , Çin'in, Meksika'nın, Ukrayna'nın yaptığını biz burda Türkiye'de  rahatlıkla yapabiliriz.  Bu konuda, eğitimli, tebrübeli, donanımlı çok büyük bilim adamları var. Şüphesiz maliyet de düşecektir. Artı bu konudaki tecrübeler çok kıymetlidir. Bu sahada yapılan her çalışma klinik çalışmadır ve çok değerlidir ve tamamı A sınıfı bilim dergilerinde yayınlanabilecek düzeydedir. 

Bu konuda datalarda, donelerde verme konusunda verme konusunda diğer ülkeler pek cimridir, bu konudaki bilgiler pek kıymetlidir. Bir de bunların bir kısmı milli sır gibi algılanır, diğer ülkeler tarafından dataların açılması biraz zordur. Her milletin kendi datalarını oluşturması önerilir. Bilgileri paylaşmıyorlar. Innovative ve rantable bir sahada kendi çalışmalarını ve sırlarını pek ifşa etmek istemiyorlar.  Kendi çalışmalarınızı kendiniz oluşturun diye yabancı bilim adamlarının bize önerileri oluyor. Milli bir kök hücre politikamızın oluşturulması lazım.

Mezenkimal anlamında, multipotent anlamında ve üstünde embriyonik fetal anlamında....Yasal düzenlemelerin ne olduğunun aşikar edilmesi, bu konuda çalışanlara tebliğ edilmesi lazım..


Yurtdışına gönderdiğimiz sağlık turizmi


- Kök hücre tedavisi tıbbın tedavi edemediği hastalıklara şu an için bir umut ışığı: Selebral palsi, omurilik felci, kas erimesi hastalığı, MS, parkinson, ALS, alzaimer. Bu hastalıklara tedavi için deneysel gruplar mı oluşturulmalı, sağlık bakanlığının izni için?

Şu anda onay veriyor. Üçün üzerinde, grup halinde bunu bakanlığa bildirirsek bakanlık bunun müsadelerini veriyor. 

Burda mezankimal kök hücreler içerisinden en etkili olan human umbilical  cord dediğimiz göbek kordonuna sağlık bakanlığımız müsade veriyor. Amaç üstündeki çalışmalar.. Pulirpotent  çalışmalarda böyle bir durum yok ve asıl tedavi edici etkinliği yüksek olan çalışmalar bu pulirpotent çalışmalar. Pulirpotent, embriyonik ve fetal kök hücrelerdir. Tam olarak yetişkin kök hücre değildir. Bunlar henüz oluşmamış, oluşumunu tamamlamamış embriyonik safhadaki bir grup hücrenin kültüre edilmesiyle çoğaltılan hücrelerdir. Özel teknik, teknoloji ve özel izinler gerektirir.

Bu uygulamalar ülkemizde henüz tam teşekküllenmediği için  ve bu uygulamalardaki tedavi kabiliyeti yüksek olduğu için yurtdışına hasta çıkışı olmaktadır. Özellikle fetal ve embriyonik anlamda Hindistan'a  özellikle kas hastalarının son zamanlarda Hindistan'a  gitme gerekçeleri budur.

Eğer ki, embriyonik anlamda kullanma ve uygulama yetkisini sınırlı da olsa , gerekçeli de olsa verilse biz bu uygulamaları Türkiye'de yapabiliriz. Bu hastaların da çıkışını engelleyebiliriz. Çünkü mezenkimal kök hücre uygulamasını yetkisini veriyor ülkemiz fakat bunların kuvveti orta kuvvetli, embriyonik ve fetaller gibi çok kuvvetli tedaviler değil. Biz daha kuvvetliye ulaşmaya çalışıyoruz. Bu doğru bir ifade.


"Kök hücre innovasyon çalışmaları desteklensin."


- Sağlık Bakanlığı etik konusunda nerede takılıyor? Etik olmayan ne? Bu hastalıkların kesin tedavisi kanıtlanmadığı için mi? 

Tabi bir kanıt aşaması var. Bunlar rutine girmiş, herkes tarafından, her millet tarafından kabul edilmiş standart tedaviler değildir. Bunlar hakkında bir defa konsensus da net değildir. Yani bilim adamları arasında tam bir konsessus da yok. Bunlar innovasyon çalışmalarıdır ama ülkemizin bu innovasyon çalışmalarını desteklemesi lazım, yeniliği destekleyecek ki bu konuda oluşacak maddi ve manevi faydalardan ülkemiz ve insanımız faydalansın. Yenilikten korkmamak lazım. İsteyen, talep eden, maddiyatı uygun olan hastalar için türkiyede imkan açılmalı. Kişi arzu ediyorsa, riskleri kabul ediyorsa , maddiyatı da uygunsa ve başka çaresi de yoksa bunun önü açılmalı...

"İlerde bu kordon kanları innovasyon tıbbının imkanları arttıkça çok kıymetli olacak."

 

- Halka açık kordon kanı bankacılığı konusunda ne düşünüyorsunuz?


Sayıları son zamanlarda artmaya başladı; isabet eden bir konu. Çok gerekli olan bir şey. Kesinlikle ve kesinlikle kordon kanı bankacılığı önü açılması , kolaylaştırılması gereken bir mevzu.. İlerde bu kordon kanları innovasyon tıbbının imkanları arttıkça çok kıymetli olacak. Genetik tedavilerden tutun ilerde kanser tedavileri ki bugün de öyle lösemi gibi bazı tedavilerde, tedaviye kaynak olabilecek bir ham madde olarak kullanılabilecek.

Kliniğe henüz yansımadı fakat ileriki zamanlarda özellikle genetik tedavilerin önünü açtığı zaman innovasyon tıbbın , işte bu göbek kordon kanı çok kıymetli olacak. Keşiflerle beraber ilerde bize malzeme gerektiği zaman tedavi edici malzeme olarak kordon kanı çok kıymetli olacak. Kesinlikle teşvik ediyoruz. Çok kıymetli bir malzeme kök hücre için.


"Süt dişleri ve kordon kanını saklayın." 

 

- Anne babalar, çocukları için almaları gereken bir önlem var mı? Kordon kanı tutulmalı mı, süt dişleri... Ya da yetişkinler kök hücre için ne yapabilirler? Mesela kelle paça çorbası çok duyuldu hatta talep arttı.. Yapabileceğimiz bir şey var mı, doğal beslenme ile destekleyebileceğimiz?

Süt dişleri içindeki pulpa çok kıymetli bir meteryal. Diş pulpası kök hücresi Türkiye'de ihmal edilen bir konudur. Dünyada da genel anlamda ihmal edilen bir konu. Kesinlikle saklanmalıdır. Süt dişleri saklanmalıdır. İlerde burdaki mezenkimal kök hücrelerden üretim olabilir. Bazı hastalıklarda pulpa kaynaklı kök hücrelerin kullanımı daha avantajlıdır.

İyi beslenmenin içimizde bulunan kök hücrelerin fonksiyonelliğini hayat kalitesini artırdığına dair veriler var. Yani bir insan ne kadar iyi oksijen alır, beslenir, fiziksel olarak aktif olursa içerisindeki kök hücreler de aktif oluyor. Bazı durumlarda içerimizdeki kök hücreler bu fonksiyonelliği sağlamıyor var ama çalışmıyor. İçimizdeki kök hücrelerin çalışmasını arttırıcı faktörler var. Bu faktörlerin bir tanesi iyi beslenme.

- Size kök hücre tedavisi konusunda en fazla hangi hastallık tedavisi için geliyorlar ?


Ms, parkinson, alzeimer, demas... Als ... Bunların bir kısmı genetik bir kısmı genetik değldir.. Özellikle Lupus ve MS' de sonuçlar çok iyi. Kök hücre aynı zamanda bir rejenerasyon , yenileme, gençleştirme ve tamir etme kuvveti vardır. Rejeneratif tıp çok zengin bir konudur.

- Siz hocam Ukrayna'ya  gidiyorsunuz, orada çalıştığınız klinikten biraz bahseder misiniz?

Özellikle rus coğrafyası kök hücre tedavisinde  kesinlikle öndedir. Bunun bazı sebepleri var; 1928 de Alexandra Maksimov'un , kök hücreyi bulması ve Sovyetler döneminde rus askeri bilim adamı ve doktorlarının bu konuda talimat alıp, bu konu üzerine çalışmaları.

Ukrayna'daki Pechersk Medical Studio Clinic ile çalışıyorum. Bin dokuz yüz doksan dört  yılından bu yana bu klinik çalışmalar yapıyor ; son on yıldır da kendi ülkelerinde  resmi olarak çalışıyorlar.

Örneğin Ukrayna'da bulunan bir diğer kök hücre  merkezi Emcell, son dört yılda 40 binin üzerinde vaka yaptı.. Bu merkeze , doksan üç ülkeden hasta geliyor. Bunlar fetal çalışan gruplar.

Türkiye'de kamusal düzeyde Kayseri, Ankara , Bahçeşehir Üniversitesi ve Acıbadem, Liv ve Florance Nightingale Hastaneleri ciddi çalışmalar yapmaktadır. Atigen- cell ve Genkord ile birlikte sayı olarak onun üzerine çıkamıyoruz. Bu konuda insanların çok büyük ilgisi merakı var fakat nerden nasıl başlayacağını bilmiyor hekim arkadaşlar.

"Akıl almaz çalışmalar gündeme gelecek."

- Yirmi yıl sonra nerde görüyorsunuz kök hücre çalışmalarını?  Neler olacak tahminen..


Akıl almaz işler olacak.. Yani eczacılık sektörü bitecek bir defa.. Hücresel tıp merkezleri nerdeyse eczanelerin yerlerini alacak, dişçilik sektörü bitme noktasına gelecek çünkü kök hücreden diş yapılacak. Dejenere  olmuş organlarla uğraşmak yerine o organı direk olarak değiştirebileceksiniz.


- Bir 20 yıl yeter mi bunlar için? Ben 20 yıl süreceğini düşünmüyorum.

Meraklısı için....


- Gençlik iksiri için , hocam neden kulak arkadından parça alınıyor? Bu bölümün önemi ne?


Alınması kolay, o bölgenin yaşlanması daha yavaş ve alınması kolay. Başka bir özelliği yok. O bölgedeki cilt dokusuna ulaşmak daha kolay. Altındaki zemin sert olduğu için biopsi çok rahat yapılıyor; teknik olarak kolay.

- Kök hücre çalışmalarını bir araya getirecek, dayanışmayı sağlayacak bir kurum var mı?


Evet, Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği var. Ben Ukrayna Sağlık Bakanlığı  sertifikam var ve genelde hukuki sıkıntılardan ötürü; Türkiye'de  belli bir bürokrasi var, aşmanız gerekiyor, süre alıyor.. İkincisi Türkiye'de de maliyetler düşük değil. Daha çok yurt dışı ağırlıklı çalışan bir doktorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum