• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Sevda ÇELİK

Sevda ÇELİK


KANSER VE TATİL

01 Ekim 2018 - 13:43

Kanserle karşılaştıktan sonra hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Ancak çok fazla da değişiklik olmamalı. Unutmayın ki Onkologlar sizi mevcut alışkanlıklarınızın ve hayatınızın içinde tutabildiği ölçüde başarılıdır.

 

Hatta daha önce rutin olarak yaptığınız ve sıkıldığınız işlerin de devam etmesi ve onlardan hala da sıkılıyor olmanız tercih edilir. Yazın son demlerini yaşadığımız şu günlerde kanser tedavisi gören ve kanserli hastalarımızın da yazın güzelliklerinden ve nimetlerinden yararlanmaları gerekmektedir.

 

Kemoterapi görüyor dahi olsanız tatil programınızı aynı eskiden olduğu gibi yapın. Aynı heyecan ve istekle.

 

Kemoterapinizi hekimleriniz sizin tatilinize göre ayarlayacaklardır. Hayatınıza ufak aralar vermek sizin tatilden daha zinde ve dinç dönmenizde, tedavinizin daha başarılı ve iyi gitmesinde büyük rol oynayacaktır.

 

Ancak her durumda olduğu gibi burada da istisnalar vardır.

 

Tatiliniz süresinde uygulayacağınız kürlere, uymanız gereken kurallara hekiminiz sizin tedavinizin durumunuza göre karar verecektir. Unutmayın; denizin tadını çıkarmak ve yüzmek sizin de hakkınız. Çok özel koşullar yoksa ve hekiminiz özellikle yasaklamadıysa istediğiniz kadar, yoruluncaya dek yüzebilirsiniz. Havuzları da kullanmanızda sakınca yoktur.

 

Ancak unutmayın ki kemoterapi aldıktan sonra güneşlenmekten kaçınmanız daha doğru olacaktır. Güneş ışınları vücudunuza direkt temas etmeden sahilde dinlenebilirsiniz. Kemoterapi sonrasında terlemeniz durumunda kemoterapi ilaçları terinizle birlikte vücuttan atılacağı için bu durumda kullanacağınız giysi ve havlularınızı ayrı olarak yıkamak daha doğru olacaktır.

 

Ancak toksik maddelerin atılımı sizi daha da rahatlatacaktır. Kemoterapi sonralarında güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaya özen gösterirken koruyucu kremleri de kullanmayın ki cildiniz rahatlıkla toksik maddeleri atabilsin.

 

Kemoterapi almadığınız durumlarda güneşlenmenizde hiçbir sakınca yoktur.

 

Prof. Dr. Mutlu Demiray’ın tüm hastalarına söylediği gibi;

İyi bir tatil, tedavinizin bir parçası ve daha başarılı bir tedavinin katkı sağlayıcısı olabilir.

 

Her durumda güneş, deniz ve siz, bu mutluluğu ihmal etmeyin.

 

Devam edecek...

Blue Life international Health Service 

Yönetim Kurulu Başkanı

Sevda Çelik

YORUMLAR

  • 0 Yorum