Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


CAN ÇEKİŞEN SEKTÖR YOĞUN BAKIMIN SON EVRESİNE GİRDİ!

15 Mayıs 2021 - 00:39

Kendinizi İngiltere başbakanı yerine koyun. Ülkenizde vaka sayısı 4, ölü sayısı 1.. Siz vatandaşlarınızı Türkiye'ye tatile gönderir misiniz?

Yada şöyle soralım: 7 yıldızlı otelde 10 gün her şey dahil hatta uçak da dahil 200 Dolara Hindistan'a gider miydiniz?

Pandemi sürecinde verileri doğu şekilde uluslararası kamuoyu ile paylaşmayan Türkiye, kapanma kararını iş işten geçtikten sonra alması ile yapılan timetable hatası yüzünden bu senede turizm sezonunu kaçırmış oldu. Kaçırılan sezonu +1 yazabiliriz. 2020 yüzünden can çekişen sektör yoğun bakımın son evresine girmiştir.

Üstelik nefes alabilecek bir cihaza da bağlı değil.

Geçtiğimiz seneyi bankaların kara listesine girmeden atlatabilen işletmeler var ise onlar da bu sene listenin en başındalar. Otellerin yüzde 70'i sezona hazır halde bile değil. Otelleri hazırlamak için gerekli can suyunu tur operatörleri ve acentalarda sağlayacak durumda değil. Keza acentaların da yarısı iflasını açıkladı bile.Kara listedeki işletmeler bankalardan kredi alamazken, fırsatçı tüccarlar otel ipoteği karşılığı sahillerde cirit atıyor.

Turizmci bakanımız ise, maalesef siyasi kıvraklıkla birilerini memnun etmeye çalışıyor. Radikal kararlar alınması gereken bir dönemde havanda su dövmeye devam ediyor.

Zamanında alınmayan kararlar yüzünden Ruslar “Türkiye’ye gitmeyin güvenli değil“ derken Avrupa‘nın 14 ülkesi beraber haraket ediyorken, UEFA’nın final maçını iptal etmesi ile kaybedilen gelir ve kazanılan 2 milyona ulaşan sektör işsizliğin tek sebebi AKP hükumeti ve onun beceriksiz yöneticilerinin olacaktır. Beklenen kumulatif zarar yaklaşık 45 milyar dolar ve 2 milyon işsiz olarak gözükmektedir.

Bu felaketin üstesinden gelinmesi zor ama imkansız değildir. İşletmelerin çözüm süreci, çalışanların sorunları ve turizm paydaşlarının durumları tek tek ele alınarak kısa yoldan (Haziran sonu gibi) sezon yakalanabilir.

Turizmciler ticari SİCİL affı getirilmeli ve kredilere ulaşmaları sağlanmalıdır. Ankara'dan yönetim yerine başta Antalya olmak üzere turizm ticaret odaları oluşturulmalıdır. Kalifiyeli turizm çalışanlarına hayatta ve sektörde kalabilecekleri mali destek sağlanmalıdır.  Diploması enstrümanları etkin ve sürekli kullanılmalıdır.

Eyy diye başlayan cümleler kurmak başka ülkelere sataşmak yerine gerçek ve reel dış politika ile populizmden uzak durulmalıdır. 

Umut Çakırhan
Turizm Yöneticileri Birliği Başkanı
YENİLİK PARTİSİ Genel Başkanı Baş Danışmanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum