Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


GEL DE BAHSET TURİZMDEN

01 Eylül 2020 - 17:49

Ege bölgesinde Çanakkale’den Fethiye’ye kadar 900 turistik tesis satılığa çıkartıldı. Tesislerin toplam ederi yaklaşık 9 milyar lirayı buluyor.

Son dönemde yaşanan pandemi, Doğu Akdeniz ve Ege gerginliği derken turizmci 2020 yılının ve devamında gelecek 2021 yılından ümidini kesti. Bu durum otellerin tabelalarının yanına ”SATILIK” yazılarının asılmasına sebep oldu.

Ege Bölgesi'nde 9 Milyar liralık tesisler elden çıkarılırken, Akdeniz Bölgesi'nde tesislerin oranına bakıldığında bunun 20 milyar liraya yaklaşması hesap edilebilir. Her yıl turizme aktarılan kaynakların toplamı 10 milyar lirayı buluyordu, bu sene bu kaynakların da turizme aktarılmayacağı hesap edilirse, bu sene yaşanacak yıkımın yaklaşık bize maliyeti ortaya çıkmış olacaktır.

4 milyon kişiye iş kapısı sağlayan sektördeki bu daralma, işsizlik rakamlarında da çok acı bir faturayı çıkartacak gibi duruyor. Sektörün direk satınalma yaptığı sebze, meyve, et grupları da bu daralmadan nasiplerini alacaklar. Sektörün toplam satınalma maaliyet yaklaşık 40 milyar lirayı buluyor. Bu durum çiftçinin Rusya pazarının açtığı yaraları turizmden sağlama hayalini de yok ediyor.

Her yıl bütçe açığının yüzde 90'lık kısmını finanse eden sektör bu yıl bırakın finansman sağlamayı, çoğu özel sektörün elinde olan işletmeler yurt içi ve yurt dışı borçlanmalarla dış borcu çoğaltacaklar.

Bana turizmden neden bahsetmiyorsun diye sitem eden meslektaşlarıma:

Kısaca durumumuz işte bu...

YORUMLAR

  • 0 Yorum