Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


İŞSİZLİĞİN ANATOMİSİ

02 Ocak 2020 - 12:30

İlk haftalar neden ve nasıl işten ayrıldığınıza yoğunlaşırsınız. Hesaplaşmalar, sanılar, keşkeler İle dolu ama bir yandan da hayattan olağan üstü keyif almak ister bir haliniz vardır. Okuldan kaçan liseli gibi yada kar tatili haylazlığının benzeri.

 

Sanki birini kaybetmişsiniz gibi ‘’ahh çok üzüldüm’’ telefonları, meslektaşlarınızdan şaşırtıcı itiraflar gibi gelir size. İşte aslında bu bir fırsat olabilir diye düşünür ve hak ettiğiniz maaşa ve yetkiye ulaşabilmek için hedeflerinizi büyütürsünüz. Ama hala iş aramak gelmiyordur içinizden, biraz daha tatilin keyfini çıkartmak istersiniz. Size şurada, burada iş var bir bak istersen diyen olursa cevabınız bellidir ‘’biraz kafa dinlemek istiyorum’’.. 

 

İlk ya da ikinci fatura dönemi geldiğinde yada kira zamanı geçtiğinde, önce kariyer sitesine çok önceleri ‘’dursun lazım olur’’ diyerek açtığınız profillerinizi güncellersiniz. Yeni çektirdiğiniz fotoğraflarınızdan yükler, özgeçmiş içeriklerinizi yenilersiniz. Fakat yine de çok asılmazsınız iş aramaya. Daha iyisine, daha avantajlısına ve maaşı süper adayların sıra sıra sizi aradığına inandırırsınız kendinizi...

 

Zaman akar gider köşeye attığınız paralar yavaş yavaş suyunu çekmeye başlar.

 

Eş dost akraba girer devreye. İşte bu zamanlarda arkadaş listenizi yenilemeniz gerektiğinin farkına varırsınız. Kabarık listeniz bir anda üç-beş kişiye inmiştir bile. İşte şimdi iş aramaya başlamanın zamanı gelmiştir. 

 

Meslektaşlarınızı yoklamaya başlarsınız, ‘’aklında olsun ben iş arıyorum, unutma’’ diye tembih ettiğiniz her meslektaşınız daha telefonu kapatalı üç dakika bile olmadan sizinle yaptığı konuşmayı hafızasından silmiştir bile.. Çünkü her meslektaşınız sizin muhtemel rakiplerinizdir.. 

 

İşi olduğu halde bildiği bir iş arayan firmaya sizi yönlendirmek yerine ‘’her ihtimale karşı’’ kendinde saklamayı tercih eder. Artık zamanınızın çoğunu bilgisayar başında yada telefona indirdiğiniz iş arama aplikasyonları ile geçmeye başlar. Her hafta kendi müracaat rekorunuzu egale edersiniz. Yüz-Yüzelli-İkiyüz.. En kötüsü de siteden gelen ‘’bu işe daha önce başvurmuştunuz’’ mesajıdır. Bu mesaj çoğaldıkça sitelerden iş arama projeniz yavaş yavaş son bulmak üzere olduğunu anlarsınız. Aradığınız iş konusunda ki seçiciliğiniz koyduğunuz hedeflerden oldukça uzaklaşmış, eski işinizi aratmayacak bir işe razı olmuşsunuzdur. 

 

Tam bu anda aile ve çevre baskısı devreye girer. ‘’işsiz güçsüz’’ ünvanına oldukça yakınlaştığınızı hissedersiniz. Bu ikinci evredir. İkinci evre kendini sosyal çevreye kapatmak, ev ve televizyon çıkmazına bile bile düştüğünüz andır. Saç baş dağılır aynalardan görmezden gelinir ve uykusuz zamanlar uzar.. 

 

Bu evreyi kısa tutmakta fayda vardır. Keza televizyonlarda gece yayınlanan programlara alıştığınızda geceniz-gündüz olmuştur. Sabah 08 de yatar, akşam 17’da kalkmaya başlarsınız. Bu döngüden çıkmak aylarınızı alabilir. Sevgilinizle atışmalar başlar hele evliyseniz işte o çok vahim ve içinden çıkılamaz bir duruma dönüşebilir. Ne olursa olsun bir iş bulmalıyım bunalımı üçüncü evreyi başlatır. 

 

Londra’da ekonomi mi okudunuz önemli değil bir benzin istasyonunda ön muhasebe işine razı durumdasınızdır. Aile ve çevre baskısı sizin yelkenleri suya indirmenizi beklemişçesine artar ‘’sigortası olsun yeter’’ telkinlerini daha çok duymaya başlarsınız. 

 

Size tavsiyem bu anda moralinizi bozmamaktır. Keza o moral bir bozulursa ‘’her şeyden vazgeçecek noktaya’’ gelebilirsiniz. Kendi standartlarınızı düşürmüş, az bir harçlıkla geçinme becerisine sahip olmuşsunuzdur. Aileye dönmüş, topyekun bir iş arama konseyine dahil olmuşsunuzdur. Artık bu aşamadan sonra ailenin bulduğu iş ile uyum sağlamak zorunda kalırsınız. Bir aile dostunuzun tuhafiyesinde mesela… 

 

Harçlık çıkar sonra da sektörüme tekrar dönerim der ve işi kabul edersiniz. Şunu bilin bu son evrede kendi sektörünüzden ne kadar uzak kaldıysanız, o kadar tekrar geri döne şansını kaybettiniz demektir. 

 

Ben mi? İsviçrede turizm okumuş, yüksek lisansını yapmış ve evre evre bu süreci yazmaya muvaffak olmuş bir turizmciyim

Umut ÇAKIRHAN

Profesyonel Turizm Yöneticileri Birliği Kurucu Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum