Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


RUSYA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ BİLİNMEYEN GERÇEKLER

16 Ağustos 2018 - 23:58

Yıl 1912 artık Osmanlı'nın balkanlarda esamesi bile okunmuyor. Sırp-Yunan-Bulgar silahlı milislerinin Karadağ'a saldırmaları ile başlayan savaş Bulgar milislerinin Osmanlı askerlerini Silivri'ye kadar önlerine katarak getirmesiyle İstanbul Bulgarlar tarafından kuşatılmış oldu.

 

Yanlış duymadınız Osmanlıdan ayrılan bir ordu bile kuramamış Bulgar'lar..Avrupa ülkelerinden çıt yok. Zaten milliyetçilik akımlarını empoze edenler onlar. 1910'lu yıllar herkesin herkese savaş açma ihtimalinin olduğu yıllar. O dönemim Rus meclisi bir karar alır ve kararı Sofya'ya iletir. Karar şudur ''Eğer Bulgar'lar derhal ve şartsız İstanbul'dan ayrılmazlarsa Sofya'yı işgal edeceklerini bildirir. Telaşlanan Bulgar'lar kaçarcasına kuşatmayı kaldırırlar, onların boşalttıkları alana da Osmanlı askerleri yerleşir. Tarihte bu olayda 2.Balkan Savaşı diye geçer. Bunu elde var 1 diye not alalım..


Mustafa Kemal'in pardesülü kalpaklı fotoğraflarını hepimiz biliriz. İş yerlerimizi, kimimizin evini süsler bayrak yaptırıp camlarımıza asmışızdır. Çok tarihle iç içe bir yazı oldu farkındayım ama bunları bilmemiz gerekiyor. Konumuza dönelim hiç bir zaman Osmanlı subay kıyafetleri Kalpak ve pardesu olmamıştır.

Peki nerden çıktı bu kalpak? Bir Çanakkale gezisi esnasında rehberlik işi bana düşmüştü, Settülbahir mevkiinde ''Rus Orhan'' lakabıyla bilinen birinin evine misafir olduk. İsim enteresan, konuşmalar ardı ardına sürerken benim sahile kadar gelmemi istedi.

 

Elimizde el fenerleri sahile indik. İndiğimde otları aça aça bir beton yapıya ulaştık. Beton derken bir top bataryası.. 25 metrelik bir top ve devasa gövdesi, duvarlarında düşman gemilerini tanımak için siyah boya ile çizilmiş sülietleri vardı. Şaşkınlığımı anlatamam, hazine bulmuş bir defineci gibi heyecan içindeydim.

 

Rus Orhan bana topun üzerinde ki kiril alfabesi ile RUSYA yazıyordu birde yuvarlak metal bir mühür. Çanakkale-Ruslar? Birde evin sahibi us Orhan? Ertesi gün takip eden günler araştırmaya başladım. İngiliz Queen zırhlısını batıran top bataryasıydı o. Rus Orhan'da topçu Albay Kustevid'in torunu idi. Orhan TSK'ya burada bir kocaman top var gelin bunu alın diye dilekçe ile başvurduğunda bizim TSK'dan ''kayıtlarımızda öyle bir top yok'' cevabı gelmiş..

 

Şimdi Mustafa Kemal'in kalpak ve Pardesüsüne gelelim. Kalpak Rus ordusunun subay kıyafetiydi. Osmanlı Çanakkale savaşları esnasında başını Mustafa Kemal'in çektiği bir heyeti Rusya'ya gönderir. Silah Mühimmat Kıyafet ve Para isterler. Ortak düşman olarak gördükleri batıya karşı Osmanlı'ya destek kararı alıyor. O dönemi yaşayan yaşlı bir Azeri şöyle anlatıyor ''neyimiz var neyimiz yok Bakü meydanına topladık, kimi çorap kimi şapka (kalpak) hepsini Ruslar Osmanlı'ya yardım için topladılar'' Azerbeycan'da yaşadığım 5 yıl boyunca o kadının evinde kiracı olarak kaldım ve her şeyi ile ben ilgilendim. Bunu da elde var 2 olarak kaydedelim.


Kurtuluş savaşında en büyük desteği yine Ruslardan aldık. Filinta o zamanlardan dilimize doladığımız bir sözcük. İnce uzun yakışıklı erkeklere ''filinta gibi adam denir'' aslında filinta, kalaşnikof gibi bir Rus tüfeğinin ismidir. İnce uzun ve zarif bir tüfektir ve askerlerimizin hepsinde onlardan vardı.

 

Mermileri Rusya'dan gelirdi.. Savaş bittiğinde Kurtuluşu sembolize eden bir anıt yapılması kararlaştırılır. Yer olarak Taksim seçildi ve bu anıtın tasarımı bizzat Mustafa Kemal Atatürk'e aitti. Heykeltraş olarak İtalyan bir sanatçı ile anlaşıldı. 1928 yılında açılışı yapılan anıtta 2 önemli figür dikkati çekiyordu.

 

İsmet İnönü’nün arkasındaki figür Kızıl Ordu’nun kurucusu olarak bilinen Frunze’dir. (Az sayıda askeriyle Ekim Devrimi’ne yaptığı katkısı ile biliniyor. Yine Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra da efsane olmayı sürdürmektedir. Moskova’daki askeri akademiye adını vermiştir.) Mareşal Fevzi Çakmak’ın arkasındaki ise Sovyet Orduları Başkomutanı Voroşilov’dur.Buda varan 3 olsun..


Atatürk genç Cumhuriyet'i iktisadi olarak güçlendiremezse bağımsız kılamayacağını biliyordu. Ekonomik partner olarak Ruslar seçilmişti. Atatürk Cumhuriyet döneminde ki hayatına 740 adet fabrika sığdırdı. Bunlardan 70 adet büyük maliyetli fabrikalar Rus mühendis ve işçileri tarafından yapıldı. Buda elde var 4 olsun..


Gelelim Türkiye Amerika meselesine. Mustafa Kemal hayatı boyunca Ruslarla stratejik ortak olmuş, onları desteklemiş destek almıştır. Aynı vizyonu İnönü'de sürdürdü. Taa ki Menderes'in ABD oyunu ile ülkenin başına geçirilmesi ve bunun bir siyasi darbe ile olmasına kadar.


Menderes'den başlayarak herkes bize Ruslar'dan uzak durmamız gerektiğini, düşman olduklarını, güvenilmez olduklarını ezberletip durdu. 1970'lerde kurulan Milli Türk Talebe birliği başta olmak üzere Milli ve Türk kelimelerini içeren tüm dernek ve STK'lar Washington'da kurulduğunu bilmemiz gerekiyor. Buda elde var 5 olsun..

 

Zamanımıza gelirsek Rusya ile yakınlaşmamız tarihi gerçeklerin tekrar gün ışığına kavuşmasından başka birşey değil. Türkiye Mustafa Kemal çizgisine dönmüştür. Başta en çok etkileşim içinde olduğumuz Turizm olmak üzere her konuda yakınlaşmak ve ortak plan ve projelere imza atmak Türkiye'nin önünü açacaktır.

Saygılarımla;


Bilal Umut ÇAKIRHAN

Profesyonel Turizm Yöneticileri Birliği Kurucu Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum