• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


TURİZMDE DAHA ŞANSLI BİR DÖNEMDEYİZ, AMA...

24 Ağustos 2021 - 21:42

PASHA TUR sonrasında FIRST CHOICE daha sonra da KAYI TUR... Bunlar bir zamanlar önemli operasyon temsilcilerimizdi. Aşağı yukarı akıbetleri de benzer şeklide oldu. Fransızlar baskın çıktı.. İspanyollar satın aldı.. Almanlar sildi..

Burdan çıkaracağımız çok önemli bir ders var aslında. Avrupa'daki ezici rekabet bir Türk operatörünün hayatta kalmasına imkan sağlamıyor. Sadece Türkiye'ye çalışan ve Avrupa başta olmak üzere her yerde şubeleri olan bir oparatör ne kadar işimize yarardı.

Ne fiyat zorlaması ne reklam haracı ne booking daraltması ne de bak başkaları da var sopası. Şimdi kismen daha şanslı bir dönemdeyiz.

Son yirmi yıldır hiç bir Kültür ve Turizm Bakanı turizm kökenli olmamıştı... İngilizce biliyor ve uçak fobisi yoksa ondan ciddi bir bakan adayı profili olamazdı. Bir dizi projemizin hayata geçmesi için minicik bir kulis çalışması yapmak istemiştik bir aralar kapısını çalmadığım milletvekili kalmamıştı.

Yalnızlaştırılmış turizmci ruh halimle elimde ki dosyaları Kızılay'da mülkiyeliler lokalinde bir turizm öğrencisine vermiştim. Anlatmak istediklerimi kıyısından köşesinden anlayabilecek bir yetkili bulmak deveye hendek atlatmaktan zor olmuştu. Şimdi ise turizmde inisiyatif sahibi olan sayın bakan bizden biri bu durum içimize su serpti. Konuyu dağıtmış olabilirim toparlamam gerekirse sadece Türkiye satan çok şubeli bir yerli operatöre ihtiyaç var.. Hemde acilen!!

Bir konsersiyum yapılanması mı olur TÜRSAB mı yüklenir yoksa son zamanların popüler tabiri ile bir babayiğit mi çıkar bilmem ama bu konu ivedilikle halledilmesi gereken bir konu.

Hasberkader bu yazı sayın bakanın bir yerlerden gözüne ilişecek olursa artık anlaşılıyor olmamızın mutluluğunu da keyfini de yaşıyor olacağız...

Umut Çakırhan
Turizm Yöneticileri Birliği Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum