Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


TURİZMDE YANLIŞ İK POLİTİKALARI BİZİ ZAYIFLATIYOR

07 Haziran 2019 - 20:51

Turizm sektöründe deneyim sahibi olmak çok uzun ve meşekkatli bir süreç gerektiriyor. Bu süreçte sektör çalışanları ilk sektöre adım attıklarında kendi ekmek paralarının turiste iyi davranmaktan geçtiğini anlar.

 

Bu anlayış bizi rekabette olduğumuz diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliktir.

 

Her çalışan bir sektör gelişim uzmanıdır aslında. Birebir iletişim ile başarı sağlanmış kos koca bir sektörden bahsediyorum. Başarılı olunmuş bir personel sürekli bu anlayışının üstüne ilaveler yapar ve kendini bu anlamda olağanüstü niteliklere ulaştırır. Sorun çözmesini bilir, Aktif önerilerde bulunur, doğabilecek problemi önceden sezer ve ortadan kaldırır. Müşterinin amacına uygun hal ve haraket içinde bulunmayı öğrenmiş, güleryüzlü ve pozitif olmayı başarabilmiştir.

 

Bu anlayış kos koca bir sektöre 30 yıl önce emeklemeyi öğretmiş sonra ayağa kaldırmış ve koşmasını sağlamıiştır. 18-20 yaşında sektöre adım atmış ve bu anlayışla geliştirilmiş deneyimli kadrolar 40'lı yaşlarına ulaşmış durumda.

 

Malesef daha düşük maaşlar karşılığında çalıştırabilinecek personeller iş verenler tarafından tercih edilerek 30 yıllık sektörel birikimimiz bir tarafa atılıyor.

 

Deneyimi bu kadar kolay harcayabilen başka bir sektör olduğunu düşünmüyorum.

 

Otellerimizin herşey dahil hizmetlerinin de, bu kayıpta etkisi olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Sadece hızlı ve zamanında boş topluyor olmak, masayı temizliyor ve yeni gelene hazırlamak iyi bir garson için yeterli krişterler haline gelmiş durumda. Kalitenin bu denli düşmesi rekabette olduğumuz özellikle Akdeniz çanağında bulunan rekabette olduğumuz ülkeler için bulunmaz bir fırsat.

 

Elimizdeki fırsatları kaçırarak başkalarına fırsat yaratmak konusunda üstümüze yok doğrusu..

 

Peki ne yapmalı;

Özellikle otel müdürlerini seçerken deneyime bakılmalı. Yardımcısı olarak ise daha genç ve deneyim kazanabileceği bir personel görevlendirilebiir. Personel eğitimi ''zaten 3 ay para kazanıyoruz, gereksiz bir iş'' diye gören işverenlerden alınarak Bakanlık nezdinde organize edilmelidir. Sertifika sistemi zorunlu hale getirilmeli, her bölümde sektörel eğitim almış personeller tercih edilmelidir. 

Saygılarımla

Umut ÇAKIRHAN

Profesyonel Turizm Yöneticileri Birliği Kurucu Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum