Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


TURİZMİN TANIMI DEĞİŞTİ

23 Eylül 2019 - 20:16

2018 yılında Kıbrıs Lefke Üniversitesinin davetlisi olarak genç turizm öğrencileri ile bir konferansta birlikte olduk. Birçok üniversitede birçok konferans vermiş biri olarak Lefke Üniversitesi turizm konferansı diğerlerinden oldukça başkaydı.

 

Konferansta yeni bir turizm tanımı ortaya koymuştum. Bilindik turizm tanımının aksine daha dar kapsamlı ama daha etkin bir tanımdı.

 

Bize öğretilen bir yerden bir yere tatil için bavullarını hazırlarsın gidersin deniz-kum-güneş otel yemek dönersin..

 

Ya da elinde bir fotoğraf makinesi, cebinde harita ayaklarına kara sular iner dolaşır oteline gider pelte gibi yatarsın..

 

Maalesef turizm istatikçileri olan devletin çeşitli kuruluşları da turizm rakamlarını açıklarken, uçak, hava alanı, oteller bazlı rakamlarla gelecek planlaması yaparlar. Örneğin 2016-2017-2018 turizm rekorları kırdı !! Sebep pasaportla giriş yapanlar ya/yada yabancı uyruklu otel-pansiyon ev kiralamalarıydı.

 

Halbuki Suriye'den gelen 4 milyon geçici sığınmacı hesaplanmamış REKORDAN BAHSETMEK MÜMKÜN OLURMUY DU? Yanlış duymadınız istatislik kurumları Suriyeli dostlarımızı Afganlı dostları, Pakstanlı dostları turist kabul etti ve rakamları ona göre oluşturdu.

 

Gerçeği nedir?

 

Turizm daha dar kapsamı ile ''BENDE OLMAYANI SENDE GÖRMEYE GELMEK'' olarak değiştirilmelidir.

 

Örneğin Pendik'te oturan biri İstiklal caddesine kahve içmeye gidiyorsa ve sürekli o kahveciyi ziyaret ediyorsa; o kahveci turizmcidir, kahve içmeye giden ise turist. Tanımın bu denli daralması aslında önünde kocaman bir boşluk getiriyor. Bende olmayanı sende görmeye gelmek.. O kahveci kendini geliştirme, standartlarını yükseltme daha iyi hizmet sunmaya gayret gösterdiği sürece turizmi geliştirmiş oluyor.

 

Şimdi genişletelim biraz... Tarihi yerler, ören yerlerini ziyaret edenler de aslında aynı mantıkla ziyaret etmiyorlar mı?

 

Umut ÇAKIRHAN

Profesyonel Turizm Yöneticileri Birliği Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum