Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


TÜRKİYE'NİN KARANLIK ÇAĞI

05 Haziran 2021 - 11:29

Yanlış ve hiç kabul görmemiş bir ekonomi politikası izleyen hükumet dolar karşısında tutunamadı paramız dünyada en zayıf paralardan biri haline geldi.

90'lı yıllarda yaşadığımız yüksek enflasyon tekrar sosyal hayatımıza etki etmeye başladı. Pazar enflasyonu %30 un üstünde. Yanlış uygulanan tarım politikaları yüzünden arz talebi karşılayamaz hale getirildi. Buğday mercimek bile ithal edilir oldu. Tarımı borç batağında olan ülkemin sanayii kolunda gerileme devam ediyor.

Mühendis yetiştirmek yerine imam hatip okulları açarak imam yetiştirmeyi tercih ettik. Şimdi elimizde bolca imam ve eğitimsiz bir toplum var.Hukuk dersleri okullarda masal saati gibi geçildi, hukukun üstünlüğü yerini üstünlerin hukukuna bıraktı. Artık kimse hakkını aramak için hukuka başvuramaz oldu. Biat ettirilmiş savcılar hakimler hatta avukatlar ordusu adaleti yok ettiler.

Ordu demişken TSK kimlik değiştirdi, polise üstün selahiyetler verildi, "parti devleti" kimliği kurumlarda egemen kılındı, hükumet kendi silahlı gücünü yarattı.

Eğitim meselesi ise tam anlamıyla sürünüyor. Sessizce gereyilen öğretim düzeni en alt ülkelerin bile altında. Gençlerin eğitilmesi "gereksiz" bulundu ve işsizlik %35 'i gördü.

Bütün bunlar olurken muhalefet, siyasi erkin dümen suyuna gidip bertaraf olmak istemediğinden biat etti. Ana muhalefet partisi Atatürkçü kadrolalari partiden ihraç ederek yada istifaya zorlayarak kurucu değerlerinden uzak tutuldu.

Bu dengesizlik ise hükumete yaradı elbette. Muhalefet partilerinin bu "ne olursa oldu" tavırları yüzünden ülke nüfusunun %25i kendisini hiç bir siyasi oluşumun içinde göremiyor.

Eyy diye başlayan süreçler, uluslararası sayginligimizi yok etti. Şimdi hiç saygı duyulmayan, sözüne güven olmayan bir ülke haline geldik. Pakistan ve Azerbaycan dışında zor zamanda kapısını calabilecegimiz bir komşumuz kalmadı.

İlişkiler bu kadar kötü iken, kendi aşımızı yapamamışken vatandaşımızı virüsten korumak mümkün olamamıştır. Kayıtlı 200 bin insanımızı kaybettik.

Ülke ne zaman borca batsa, gözlerini turizm gelirine diken yönetim 100 milyar dolar olan geliri yanlış politika ve yönetimlerle ve pandemi etkisiyle 10 milyar dolara gerilettirdi. Türkiye'nin enerji bağımlılığı rakamsal olarak yıllık 40 milyar dolardır. İşte turizm bunu tek başına karşılayan bir sektör ve 4 milyon kişiye iş imkanı sağlıyordu. Yok edildi. 

Türkiye karanlık bir dönemin başında maalesef.

Umut Çakırhan
Yenilik Partisi Baş Danışmanı
Turizm Yöneticileri Birliği Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum