Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut ÇAKIRHAN

Umut ÇAKIRHAN


YOĞUN BAKIMDAKİ TURİZM SEKTÖRÜNE UYGULANACAK TEDAVİ

07 Mayıs 2021 - 21:42

Önümüzdeki iki ay  gündem turizm olacak.

Bununla beraber tartışmalar, iflaslar, gerçekleşen gerçekleşmeyenler, aşı polemiği, altyapı sorunları ve elbette doluluk oranları.

Avrupa pazarının aşı blokaji, Rusya ile siyasi alışverişlerlerin etkileri, sonuçta dış ilişkilerde ki başarı yada başarısızlık bu senenin neticesini ortaya koyacak. İyi bir diploması, sektörü rahatlatacak yada hep beraber eriyip bitişine şahit olacağız. Otellerin son yirmi yılın en zor zamanlarında olduğu bir gerçek.

Diğer paydaşların durumu ise daha da kötü durumda. Seyehat acentalarının yarısı iflasını açıkladı bile. Transfer hizmetleri %75 daraldı araçlar el değiştirdi satıldı, rehber arkadaşlar evdeki eşyalarını satmaya başladı, eğlence uzmanlarımız ise kendileriyle eğlenmeye başladı. Sektörün enerjisini tekrar toplaması ancak akın akın bir turist gelişi ile olabilir. Bu sene için bu mümkün görünmüyor.

4 milyon kişiye istihdam sağlayan sektörün şu anki verileri 400 bin istihdam olarak gözleniyor. Bakan Ersoy 6 milyon turist telaffuz ederken bu sayının yaklaşık 10 milyar dolara tekamül edeceğinin de farkındadır muhtemelen. Halbuki pandemi öncesi son hedefler 100 milyar dolaylı/direk gelirdi. Bu daralma ölümle yaşam arasında ki yoğun bakım anlamına geliyor.

Yoğun bakımda ki sektöre ne gibi tedaviler uygulanmalı?

1-
Sektör işverenlerini rahatlatmak çalışma ve yatırım için kullanılacak kredilerin önünün açılması gerekiyor. Bunun yolu ise son 2 yılda kara listeye girmeyen yatırımcı kalmadığı göz önüne alınarak Adli Sicil Affı çıkartılmasıdır.

2- Turizm sorunlarının çözülmesini ve anında reaksiyon verilmesinin yolu Ankara'dan yönetim değil, bölgelerde oluşturulacak Turizm Ticaret Odalarıdır. Turizm ticaret odaları merkez Antalya olacak şekilde yapılandırılmalıdır.

3- Turizm işçilerinin destek paketleri açıklanmalı, sektörde kayıt dışı çalışan 2 milyon kişi kayıt altına alınmalıdır. Neredeyse kölelik sistemine eş değer uygulamalar gibi, askıda personel uygulaması derhal terk edilmelidir.

Umut Çakırhan
Turizm Yöneticileri Birliği Başkanı
YENİLİK PARTİSİ Genel Başkanı Baş Danışmanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum