Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Zeki AÇIKÖZ

Zeki AÇIKÖZ


TÜRKİYE ALTERNATİF TURİZMDE BÜYÜK BİR CEVHERE SAHİP

09 Mart 2019 - 12:35

Türkiye ekonomisini ayakta tutan sektörlerin başında turizm geliyor.

 

2018 hedeflerinin gerçekleştirilmesi biz turizmcilere umut olurken, 2019 yılı hedeflerine de ulaşacağımıza inancımız tam.

 

Burada üzerinde durmak isteğim nokta, Türkiye’nin sadece deniz turizminden ibaret olmadığını, kültür, tarih, sağlık ve gastronomi turizminde de önemli bir merkez olduğunu tüm dünyaya duyurmalı ve bu yönde çalışmalara önem vermeliyiz.

 

Son yıllarda trend olan alternatif turizm çeşitleri, dünyada önemli bir turizm pazarı oluşturdu. Bu konuda büyük bir cevhere sahip Türkiye’nin bu potansiyelini de harekete geçirmeliyiz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin alternatif turizm çeşitliğini anlatan tanıtımlara önem vermeliyiz.

 

Konuyla ilgili Anadolu, Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkan Yardımcısı sevgili turizmci arkadaşımız Ali Cenk Yorulmaz’ın çok güzel bir değerlendirmesi oldu. Sizlerle bu görüşleri paylaşmak istedim. “Turizmde önemli destinasyonların önüne geçebilmenin yegâne yolu alternatif turizm” diyen Yorulmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanların alışılagelmiş tatil anlayışı olan deniz, kum, güneş turizminden vazgeçmesiyle dünyada alternatif turizme karış ilgi arttı. Türkiye alternatif turizm çeşitliliğine en uygun ülkelerden biri. Alternatif turizm merkezlerinin artırılması yönünde çalışmalar yapılması önem arz ediyor. 

 

Türkiye’nin turizminde atak yapabilmesi için alternatif turizm merkezlerinin öne çıkarılması gerekiyor.

 

Başta sağlık ve termal turizm olmak üzere ülkenin alternatif turizm potansiyelinin çok iyi tanıtılması şart. Türkiye, sadece deniz turizmiyle dünyadaki önemli destinasyonlarla rekabet edemez. Turizmde öne geçebilmenin yegâne yolu alternatif turizm.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un vurguladığı gibi nitelikli turisti ağırlama ülkeye büyük fayda sağlayacak.  Gastronomi başta omak üzere, sağlık ve termal turizm, nitelikli turist ağırlamada önemli bir etken. Kaliteli ve donanımlı kür ile rehabilitasyon merkezleriyle ülkede kişi başı turizm geliri 2 bin dolara kadar çıkıyor. Bu tür merkezlerin desteklenmesi ülkeye katma değer sağlar.

 

Sağlık uygulamalarında nitelikli hizmet veren merkezlerin sayısı artırılmalı.

 

Özellikle deniz kenarındaki bölgelerimizde alternatif turizmi geliştirici çalışmalar yapmalıyız. Marmaris’te yer alan yunus terapi merkezi verilebilecek en güzel örnek.

 

Avrupa’nın tek açık deniz yunus terapi merkezi olan Onmega Dolphin Park, sağlık turizminde önemli bir gelir kaynağı. Hastaların yunuslarla birebir temasını sağlayarak, tedaviye destek unsur olan merkez, aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı da. Bu tür merkezlerin yaygınlaştırılarak desteklenmesi, hem Türkiye turizminin gelişmesine hem de ekonomiye katkı sağlayacaktır.

 

Saygılarımla

Zeki Açıköz

Türkiye Aşçılar Federasyonu

Genel Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum