Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

13 Rus şehrinden Türkiye'ye uçuş yasağı Rus turizmcileri isyan ettirdi!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da Başbakan Mihail Mişustin'e, hükümete, Ulaştırma Bakanlığı'na ve Federal Hava Taşımacılığı Dairesi'ne Türkiye'ye yönelik uçuş yasağının kaldırılması başvurusu yapıldı.

  • Reklam
13 Rus şehrinden Türkiye'ye uçuş yasağı Rus turizmcileri isyan ettirdi!
05 Nisan 2021 - 09:24
Reklam
Türk tatil beldelerinde charter seferleri düzenlemeye izin verilmemesi Rusya'nın Volgograd şehrinde faaliyet gösteren  turizmcileri isyan ettirdi.

Rusya'nın Volgograd şehrinde faaliyette olan turizm sektörü temsilcileri Türkiye'ye direkt uçuşların yeniden başlatılması için tüm resmi makamlara ayrı ayrı başvurdu.


Turizm sektörünün bölgedeki temsilcileri komşu Rostov-on-Don'dan Antalya'ya uçmanın mümkün olduğunu, ancak Volgograd'dan yapılmasına izin verilmemesinin mantıkı bir açıklaması olmamasından dolayı Başbakan Mihail Mişustin'e, hükümete, Ulaştırma Bakanlığı'na ve Federal Hava Taşımacılığı Dairesi'ne uçuş yasağının kaldırılması başvurusu yapıldı.


Yerel basına yansıyan ve ayrımcılık suçlamasının yapıldığı itiraz dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:


''İngiltere ile zaten federal düzeyde genel bir yasak olduğu zaten mlaum. Fakat Volgograd veya Krasnodar'dan Türkiye'ye uçmak yasaklanırken neden komşu Rostov-on-Don veya Astrahan'dan uçmak mümkün?'' 

Yerel turizm temsilcileri verilen dilekçeyle ilgili olarak yaptıkları açıklamada ''İnsanlar yasak yüzünden ya uzun zamandır bekledikleri tatillerini iptal etmek zorunda kalacaklar, ya da mesela komşu Rostov-on-Don havaalanından Türkiye'ye uçabilmek için ekstradan yedi saatlik bir otobüs yolculuğunu tura ekleyeceksiniz.'' şeklinde konuştular.

Bununla birlikte kararın bu yaz bu Türkiye’ye turist akınını azaltacağını, uçuşların yasak olduğu bölgeler arasında oldukça büyük ve zengin şehriler Krasnodar, Soçi, Tümen ve Volgograd’ın da olduğunu söyleyen Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) basın sekreteri Irina Tyurina her yıl bu şehirlerden Türkiye’ye büyük rağbet yaşandığını, yasağın turizm sektörünü etkileyeceğini belirtti.

25 Mart'ta federal makamlar Volgograd da dahil olmak üzere 13 Rus havaalanından uluslararası uçuşlara izin verdiğini duyurmuş, 29 Mart'ta Federal Hava Taşımacılığı Ajansı bu şehirlerden İngiltere ve Türkiye'ye uçuşları yasaklamıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum