Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

14 odalı tarihi yalıya sığamayan aile satılığa çıkardı!

14 oda ve 4 salon bulunan yalıda oturan aile, yalıya sığamadığı için satışa çıkardı.

  • Reklam
14 odalı tarihi yalıya sığamayan aile satılığa çıkardı!
03 Temmuz 2019 - 13:05
Reklam

İstanbul Boğazı'ndaki en değerli yalılarından Çengelköy'deki Noel Eram Yalısı olarak da bilinen 14 oda ve 4 salonu bulunan Tarihi Kuleli Yalısı satışa çıkarıldı. 

 

İstanbul Boğazı'nın incisi 600 yalıdan biri olan 723 metrekare arsa içerisinde yer alan Tarihi Kuleli Yalısı yeni sahiplerini bekliyor. 1800'lü yılların sonunda yapılan ve bir hafta önce 190 milyon liraya satışa çıkarılan 2'nci dereceden tarihi eser olan yalının 2 yüzme havuzu ve 3 araçlık kapalı ve açık otoparkı var. Yalı, 50 yıl sonra ailenin sığamaması gerekçesiyle satılıyor.

 

Şu anda içinde yaşayan ailenin yalıyı 1970'lı yıllarda satın aldığını belirten Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, "Aslına uygun bir şekilde restore edildi. Yalıyı satın alan aile 1974 yılından beri burada oturuyor. Hem deniz hem de yol yalısını aynı fiyata satıyoruz. Toplamda 900 metrekare kapalı alanımız var. 723 metrekarelik arsada deniz ve yol yalısı olmak üzere iki adet yalı yer alıyor. Yıllar sonra ilk kez satışa çıktı. Aile kalabalık olduğu için sığamıyorlar o yüzden satılmasına karar verdiler. Yalının ilk sahibi 94 yaşında hala burada yaşıyor. Çok değerli ve saygın bir iş insanıdır. Yalının iskelesi var, rıhtımın uzunluğu 24 metre" diye konuştu.

 

1800'lü yıllarda Abdülhamit Dönemi'nde yapılan yalıda uzun yıllar Türkiye'deki Credit Lyonnais Fransız Bankası'nın Müdürü Noel Eram ve ailesi hayatını sürdürdü. Banka sayısı artınca Eram'ın çalıştığı bankayı Fransızlar kapattı ve Eram emekli oldu. Uzun yıllar Fransa'da kalan ve futbol oynayan Eram hayatını kaybedince şair kardeşi Matmazel Liza yalıda tek başına zor günler geçirdi.

 

Yunanistan Gümülcine'den Smaro adına yardımcı bir kızı yanına alan Liza, ölmeden onu evlendirdi ve hediye olarak yalıyı kendisine bağışladı. Daha sonra Smaro ve eşi yalıyı sattı. O dönemde yalıyı satın alan kişi restore ettirerek 1974 yılından bugüne içinde hayatını sürdürmeye devam ediyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum