Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

170 milyar dolarlık helal turizm pazarı için harekete geçildi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u makamında ziyaret eden Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO) heyeti, Türkiye'nin helal turizmdeki potansiyeli üzerine görüş alışverişinde bulundular.

170 milyar dolarlık helal turizm pazarı için harekete geçildi
08 Ağustos 2019 - 12:04
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u makamında ziyaret eden Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO) heyeti, Türkiye'nin helal turizmdeki potansiyeli üzerine görüş alışverişinde bulundular.

 

Bakan ersoy ile gerçekleşen görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan IHATO Başkanı Yusuf Gerçeker, "Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ve paydaşların işbirliği ile hazırlanacak Helal Turizm Stratejik Planı ile Türkiye'de özel sektörün ve diğer paydaşların da katılımı ile Helal Turizm Stratejik Planı'nın hazırlanması gerektiğini Sayın Bakanımıza ilettik. 2018 senesinde ülkemizde faaliyet gösteren Müslüman dostu otellerin, seyahat acentalarının ve sektör paydaşlarının girişimiyle oluşturulan, Uluslararası Helal Turizm Derneği'nin global Müslüman seyahat pazarından pay alabilmek için sektörün acil ihtiyaçlarından biri olan Helal Turizm Yönetmeliği üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yönetmeliğin tamamlanması ve hayata geçirilmesi için de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteklerini almaya geldik" dedi.

2018 yılında kendi ülkelerinden başka ülkelere tatile gitmiş 156 milyon turistin 171 milyar dolarlık pazar oluşturduğunu, Müslüman Seyahat Pazarı'na hakim olmayı hedeflediklerini kaydeden Uluslararası Helal Turizm Derneği Başkan Vekili Taner Aydın Helal Turizm Ekosistemi Standartları'nın oluşturulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde çalışmalar başlattıklarını söyledi. .

 

Her geçen gün büyüyen Müslüman seyahat pazarına başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşların dikkatini çekmek istediklerini belirten Uluslararası Helal Turizm Derneği Danışma Kurulu Üyesi Ömer Akgün Tekin Türkiye'ye birkaç saatlik uçuş mesafesinde olan ve kişi başı gelir düzeyi 15.000 USD'nin üzerinde olan ve 55 milyon nüfusa sahip altı ülkeden Türkiye'ye gelen turist sayısı 2018 yılında yalnız 1 milyon kişi düzeyinde kaldığını, bu sayıyı 2020 yılında 2 milyona 2030 yılında ise 15 milyonun üzerine çıkartmayı hedeflediklerini kaydetti.

Helal turizm kavramına yönelik hatalı değerlendirmelerin giderilebilmesi ve kavramın standartlarının yasal düzenlemeler ve standardizasyon çalışmaları ile tespit edilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel sektör ve üniversiteler iş birliğinde bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiğine vurgu yapan IHATO yönetimi helal turizm konusundaki global ve yerel düzeydeki bilgi eksikliğinin giderilmesi, Türkiye'nin bu konuda bilgi toplayan değil dünyaya veri sunan lider bir ülke konumuna gelebilmesi için bu alandaki araştırma çalışmaları yapılması gerektiğini Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine ilettiklerini ve iş birlikteliği hususunda kendilerinden sözler aldıklarını kaydetti. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum