Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2 bin 400 yıllık lahidin kapağı Bakan Ersoy tarafından açıldı! İşte içinden çıkanlar

Muğla'nın Bodrum ilçesi Yokuşbaşı Mahallesi'nde bir arsadaki inşaat kazısında 2 bin 400 yıllık lahit bulundu.

  • Reklam
2 bin 400 yıllık lahidin kapağı Bakan Ersoy tarafından açıldı! İşte içinden çıkanlar
04 Nisan 2021 - 11:06
Reklam
Lahidin kapağı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törende açıldı.

Kazıda M.Ö. 4'üncü yüzyıla ait kadın iskeleti bulunduğunu söyleyen Bakan Ersoy şunları söyledi:


''Burası 2 bin 400 yıllık bir yer. Halikarnasos'un bir metropol kısmı olduğu düşünülüyor. O bölgedeki bir mezarlık bölgesinde hiç bozulmamış, hiçbir yerden hasar almamış, aynı şekilde kalmış. İçindeki şeyler de sarsıntılardan ve doğal afetlerden etkilenmemiş. Şu an geçici olarak kapatacağız. Üzerine çadır yapıp güneşten koruyacağız. Daha sonra içerisindekiler de yavaş yavaş çıkartılacak.''


Bodrum için iyi bir değer kazandıklarını dile getiren, kazı çalışmasının Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü söyleyen Bakan Ersoy bulunan bütün eserlerin müzeye transferinin yapılıp orada sergileneceğini belirtti.


Yapılan çalışmaların sezon öncesi güzel bir haber olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum'da yaz sezonuna hazırlanan bazı otellerin, plaja beyaz kum görüntüsü vermek için mermer ve kuvars tozu döktüğü iddialarıyla ilgili olarak da ''Öncelikle bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın takip ettiği bir konu. Doğayla alakalı bir konu. Bir açıklama yapıldı bununla ilgili. Bodrum'da da gerekli düzenlemeler yapılıyor.'' dedi.

Muğla'nın Bodrum ilçesi Yokuşbaşı Mahallesi'nde bir arsadaki inşaat kazısında bulunup, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı törenle kapağı açılan 2 bin 400 yıllık lahitteki çalışmalarda, çamur içinde üzerinde taşlar bulunan altın kolye ve yüzük bulunurken lahitten ikinci bir pelike de çıktı. Çalışmaların sürdüğü bildirildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum