• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2020'de ve önümüzdeki 10 yılda hayatımıza girecek 13 yenilik!

Turizm sektörünün de içinde olduğu bir çok sektörde yeni teknolojiler, hayatımıza yeni yenilikler getirecek ve bambaşka şeyler konuşmaya başlayacağız.

  • Reklam
2020'de ve önümüzdeki 10 yılda hayatımıza girecek 13 yenilik!
05 Ocak 2020 - 05:59
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörünün de içinde olduğu bir çok sektörde yeni teknolojiler, hayatımıza yeni yenilikler getirecek ve bambaşka şeyler konuşmaya başlayacağız.

 

Mobil anlamda, iş anlamında ve daha bir çok farklı kategoride karşımıza çıkmasını beklediğimiz en önemli teknolojik yenilikleri sizler için listeledik.

 

İşte 2020'de ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayata girmesi beklenen ve dünyayı değiştirmesi muhtemel olan teknolojiler...

 

1) 5G bağlantısı

5G, yeni 10 yılın giderek artan veri ihtiyacını karşılamaya başlayacak. Evlerdeki internet erişim hızını mobil cihazlara getirecek olan 5G'nin Türkiye'de 2020 Haziran'ında devreye girmesi planlanıyor.


2) Katlanır akıllı telefonlar

2019 verilerine göre iPhone, Samsung ve Huawe'nin domine ettiği akıllı telefon pazarına yeni bir heyecan geliyor. Mobilde son teknolojinin adını katlanıp bükülen ekranlar koyacak. Şu sıralar en çok merakla beklenen katlanır telefon modeli ise Motorola Razr.

 

3) Sanal Gerçeklik

Yeni gerçeklikte dokunma dönemi Sanal gerçeklik teknolojisi pahalı ekipmanları nedeniyle henüz günlük hayatımızın parçası olamadı ancak giderek popülerliğini arttırıyor. Oyun tutkunlarının ilgi gösterdiği VR setleri 2020'de Teslasuit gibi modellerle dokunma deneyimi sunmaya başlayacak.

 

4) Uzaktan çalışanlar çoğalacak

Teknoloji, yazılım, tasarım ve fikir odaklı işlerde kaliteli işgücünün değeri giderek artıyor. Asana, Slack, Drive gibi uygulamaların desteğiyle ofis ve insan kaynakları maliyetlerini düşüren uzaktan çalışma sistemi daha da yaygınlaşacak.  

5) Kafamızdaki bilgisayar kontrolü 

Elon Musk'ın son girişimi Neuralink, insan kafatasına çip yerleştirerek bilgisayarları kontrol etmeyi hedefliyor. ABD sağlık yönetmeliği izin verirse beyin-bilgisayar arayüz teknolojisi bu yıl ilk kez bir insan üzerinde denenecek.


6) Akıllı asistanlar

Alexa, Siri, Google Asistan gibi sesli komutla çalışan akıllı asistan teknolojisi yaygınlaşmaya devam edecek. Otomobil üreticileri, yeni modelleri akıllı asistanla donatmaya başlayacak.


7) Uzay turizmi

Virgin Galactic, iki yıl içinde ilk yörünge turistlerini uzaya taşıyacak. NASA astronotlarının 2024'te Ay'a yeniden ayak basacak olması uzay yolculuklarına ilgiyi arttırarak uzay turizmi yatırımlarını hızlandıracak.

8) Sosyal bağlar geliştiren uygulamalar 

Sosyal iletişimin neredeyse internete hapsolmasıyla insanlar fiziki dünyada bağlantı kurmayı özler oldu. 2020'de spor, hobi ve ortak ilgi alanları üzerinden sanal ve gerçek ortamı harmanlayan yeni deneyim uygulamaları revaçta olacak.

 

9) Yapay zeka 2.0

Bugün yapay zeka kişisel tercihlerimizi, olay örüntülerini ve farklı koşulları öğrenerek sistemlere destek olma ve veri üretme gibi işlevler sergiliyor. Yapay Zeka 2.0 birebir insan zekasını simüle edecek. Organizasyon faaliyetleri, şehirleri yönetme gibi işleri insanlarla birlikte yürütecek.

 

10) Global para birimi

Online alışverişin tercih edilmesi ve dijital işlerin çoğalmasıyla uluslararası dijital bir para birimine ihtiyaç doğacak. Yalnızca sanal ortamda geçerli Bitcoin benzeri bir global para birimi tedavüle girebilir. Ayrıca sadece dijital parayla çalışan meslekler ve ürünler ortaya çıkacak.

 

11) Kablosuz elektrik

Telefonlar şarj kablolarından kurtuluyor. Ünlü mucit Nikola Tesla'nın havadan elektrik iletme konsepti bu yıl son tüketiciye ulaşacak. Ossia firmasının geliştirdiği Cota teknolojisi, radyo dalgalarıyla birkaç voltluk pilleri onlarca metre uzaktan şarj edebiliyor.  

 

12) Her Yerde İnternet

Google ve Facebook interneti dünyanın her yerine ulaştırmak için drone vericileri ve atmosfer balonları kullanmayı deniyor. Apple, 5 yıl içinde kendi internet uydusunu fırlatacak. Süper hızlı Wi-Fi ve 5G'nin desteğiyle 10 yıl içinde dünyanın her yeri internete bağlanacak.

 

13) Bütün 'şeyler' internete bağlanacak

2025'te 100 milyar cihaz internete bağlanmış olacak. Şeylerin İnterneti (Internet of Things) teknolojisi yaygınlaşırken evin içi, çocuk odası gibi özel alanların hack'lenmeye açık oluşu güvenlik endişesi yaratıyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zafer Cengiz
    3 yıl önce
    Elbette bunların hepsi olabilir AMA “insanlık hızlı gelişme sürecinde bir yandan ‘insani değerlerini’ kaybederken” Acaba sonuçta nerelere varılabilir..?