Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

2020 Türk Mutfağı Yılı! Gastronomik atılım başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılının Türk Mutfağı Yılı olarak belirlenmesinin ardından tek elden büyük bir pazarlama atağına kalkılıyor.

2020 Türk Mutfağı Yılı! Gastronomik atılım başlıyor
21 Aralık 2019 - 08:49
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılının Türk Mutfağı Yılı olarak belirlenmesinin ardından tek elden büyük bir pazarlama atağına kalkılıyor. 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılının Türk Mutfağı Yılı ilan edilmesinin ardından dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alan Türk mutfağı büyük bir tanıtım atağına girecek. Sektör temcilcileri bu kapsamda, tıpkı yurt dışında bazı ülkelerde uygulandığı gibi, sadece yemek üzerine turların hayata geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.2020 yılının Türk Mutfağı Yılı olması için öncelikle belli bir standart oluşturmayı hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı bölgesine ve şehrine göre kaliteli üretimin, belli mutfak standartlarıyla sofralara gelmesi için şeflerle görüşüyor.


2020’nin Türk Mutfağı Yılı olarak, bu alanda eksik kalan pazarlama stratejisinin hızla hayata geçirileceğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Tek yapılması gereken iyi bir pazarlama. Sadece plajları, büyük otelleri gösterirsek, pazarlamada orta sosyo-ekonomik gruptaki turiste hizmet eder hale geliyoruz. En güçlü yanımızdan biri mutfağımız. İmaj olarak çok eksik var. Döner imajı bizi geriye götürüyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın da desteğiyle uluslararası tanıtımda atak yapacağız. UNESCO’nun çeşitli listelerinde Gaziantep ve Hatay, son olarak da Afyon yer alıyor. 2020 için Kayseri, Adana, Bursa, Kastamonu kentlerimiz için hazırlıklar yapıyoruz. Tur paketlerimizi de oluşturacağız” diye konuştu.


Gastronomi treni Toroslardan yola çıkıyor

Bazı ülkelerin bu konuda uyguladıkları modellerini de incelediklerini anlatan Ömer Kartın “2020’de gastronomi treni’ projemizi de hayata geçiriyoruz. Özel kiralanmış bir trenle vadilerde, yörük köylerinde durarak yemek tadımları, yürüyüşler, köylere ziyaretler gibi seçneklerle tam gün içinde endemik güzellikleri ve mutfakları tanıyabileceğiz. İlk başta yerli turistin daha yoğun talebi olacaktır, ardından daha fazla yabancı turist için yaymak istiyoruz” dedi.


 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya’da katıldığı bir kongrede, “Türkiye’nin lezzet haritasını çalışmamız lazım. Konaklama gelirimizin 10 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Gastronomi gelirimiz ise 5 milyar dolar. Bunun birbiriyle paralel olması lazım. Dernekleri, uzman aşçıları bir araya getireceğiz. Menüleri elden geçireceğiz. Aşamalı şekilde restoranlarda sunulmasını sağlayacağız” demişti.

 

Dünyada yemek için seyahat eden turistlerin harcama kapasitesi de oldukça yüksek. Dünya turizminde Fransa, İtalya ve İspanya gastronomi turizminden önemli bir pay alırken son yıllarda Uzak Doğu ülkelerine de yüksek talep oluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz ay 2020’yi Türk mutfağı yılı ilan ettiklerini belirtmişti. Haberi okumak için tıklayın : Bakan Ersoy: ''2020'yi Türk Mutfağı Yılı ilan ettik''

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam