Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2020 yılı turizm verilerine yönelik ilginç sonuçlar!

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu'nun en son açıkladığı 2020 yılı turizm verilerine yönelik ilginç sonuçlar ortaya koyan bir analiz hazırladı.

  • Reklam
2020 yılı turizm verilerine yönelik ilginç sonuçlar!
31 Ocak 2021 - 09:43
Reklam
Hazırlanan analiz sonuçlarına göre 12 ayın en zayıfı olan Ocak ayı 2020'de Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını geçerek 2 milyon 287 bin turistle yılın şampiyonu oldu.

Türkiye'nin 2020 yılı kesin turizm verilerine göre 15 milyon 964 bin turist geldiğini, toplam gelirin 12 milyar 100 milyon dolar, kişi başı ortalama turizm gelirinin 762 dolar olduğunu kaydeden Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz Türkiye'nin koronavirüs nedeniyle kaybettiği 35 milyon turistin Yunanistan'ın yıllardır hayalini kurduğu sayı olduğunu söyledi.


2020'nin en ilginç turizm verisi olarak turizmde 12 ayın en zayıfı olan Ocak ayının Temmuz, Ağustos ve Eylülü geçerek 2 milyon 287 bin turistle yılın şampiyonu olmasını gösteren Yavuz, her krizin bir fırsat yarattığını koronavirüs döneminde de Ocak ayının şampiyon olduğunu söyledi.

Bir başka ilginç verinin de gelirlerde yaşandığını kaydeden Yavuz, koronavirüs gölgesinde geçen 2020 turizm sezonunda kişi başı turist gelirinin 96 dolar artarak 762 dolar olduğunu, 2020 yılında dördüncü çeyrek verilerine göre ise kişi başı turist gelirinin 854 dolarla tüm zamanların rekoru olduğunu belirtti.

Sınırdan geçip 1 gece konaklayan herkesin turist kapsamı içine alındığını, oysa genelde karayolu ile gelen, sadece selam verip geçen, bir misafirin turistik verilerde yer almasının yanıltıcı olmakla birlikte, gelirin düşmesine neden olan bir etkisi olduğuna değinen Yavuz 2020 yılı için Ruslar ve Ukraynalıların önemli yer tuttuğuna işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

''Eğer yurt dışındaki Türklerle, Türkiye tutkunu turistler olmasaydı, bu yıl ülkemizde tatil yapan Avrupalıyı görmek hayal olurdu. Bütün engellerin üstünden atlayarak Türkiye'ye gelen 3 milyon üzerinde Türk vatandaşı bizim en önemli kozumuz. Yunanistan, İtalya, İspanya sanırım 3 milyon turisti görmedi bu sene. 2020 yılında yıldız ülke Ukrayna oldu. Yılı başladığı gibi bitirdi. Rusya'da Ağustos ayından beri istikrarlı bir şekilde devam etti. Anlaşılan o ki krizlerde Avrupa daha kırılgan ve ürkek''

  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zafer Cengiz
    1 yıl önce
    Turizm İstatistiklerinde "mevsimlik çalışmaya gelen yabancı personelin bile" Turist olarak sayıldığı verilerin- Gelir rakamları da "örneklemeyle elde edilen anket sorularıyla belirlendiği" bir ortamda RESMİ VERİLER SAĞLIKLI OLMADAN YAPILACAK HER TÜRLÜ DEĞERLENDİRME DE YANLI Ş olmaya mahkumdur..! ÖNEMLE bİLGİLERİNİZE..