Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2021 turizm sezonunu 3 kriter belirleyecek

Tüm hazırlıklarını 2021’in ikinci yarısında sezon açmak üzerine yapan turizmciler, sektörün geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
2021 turizm sezonunu 3 kriter belirleyecek
13 Aralık 2020 - 04:04
Reklam
Salgın nedeniyle otellerin büyük bir kısmının açılış yapamadığı turizm sektöründe 2021'in ikinci yarısı için hazırlıklar sürerken, sektörün gözü kulağı aşı ve hızlı test çalışmalarından gelecek güzel haberde.

Sezonu erken kapatan ancak 2021 için bekleyen büyük bir talep dalgası olduğuna dikkat çeken ve turizmin geleceğinin aşı ve hızlı testlere bağlı olduğunu vurgulayan Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, tüm dünyanın aynı anda turizmde bu çöküşü yaşadığını belirtti.


2021 turizm sezonu için bekleyen bir talep olduğunu ancak bunun gerçeğe dönmesi için karantinanın bitmesi ve insanların özgürce hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan, Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen 9. Turizm Forumu'nda konuşan Yağcı aşı uygulamalarının ve buradan alınacak sonuçların turizm sektörünün geleceğini belirleyeceğini, hızlı test uygulamasının da önemli bir kriter olacağını ve seyahat kısıtlamalarının da üçüncü nokta olarak ön plana çıkacağını ve tüm bunlar netleştiği anda bekleyen talebin gerçekleşeceğini düşündüğünü belirtti.


Turizm sektörünün ilk kez dünyada bu kadar ciddi bir krizle karşılaştığını aktaran ve tüm dünyanın aynı anda çöküşe geçtiği bir tecrübenin yaşandığını anlatan Yağcı, turist eğilimlerinde ise bundan sonraki süreçte güvenlik ve hijyen endişesinin öne çıktığını belirtti.

Dünya Turizm Örgütü'nün iyi, kötü ve orta başlıklı 3 senaryo hazırladığını ve beklentilerle paralel olarak yüzde 75'lik bir daralma ile yılın kapanmaya gittiğini aktaran ve 2020'yi Türkiye'nin de 15 milyon turist ile kapatacağını aktaran Yağcı ilk kez bu krizde fiyat esnekliğinin de bir işe yaramadığını belirterek, Antalya Bölgesi'nde 2020 rakamlarının kıyaslama olarak kabul edilemeyeceğini ve açılabilen tesislerin yüzde 60'lara kadar doluluğa ulaştığını dile getirdi.

İstanbul'da kapalı olan otel oranının yüzde 70'e ulaştığını, orta ve küçük ölçekli konaklama tesislerinin kapalı olduğunu, sadece lüks segmente hizmet veren otellerin açık olduğunu belirten Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin bu nedenle fiyatlarda bir miktar yükseliş gözlendiğini, Nisan 2021'den itibaren küçük ve orta ölçekli otellerin açılmasını beklediklerini aktardı.

Pandemi sonrasında da hijyen ve sağlığın en önemli etken olacağını ve kısa süreli tatillerle yakın lokasyonların öne çıkacağını vurgulayan Eresin, 2021 Haziran'a kadar sektörde hareketlik beklemediklerini, ikinci yarıdan sonra işlerin yavaş yavaş açılacağını sözlerine ekledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum