Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2022 yılında kruvaziyer turizminde yüzler gülecek

Koronavirüs salgını dolayısıyla bu yıl az geminin uğradığı ve durağan sezon geçiren Kuşadası 2022'deki gemi rezervasyonlarından dolayı yeni sezona umutlu giriyor.

  • Reklam
2022 yılında kruvaziyer turizminde yüzler gülecek
20 Kasım 2021 - 10:53
Reklam
Yüzen otel olarak da bilinen kruvaziyerlerin en fazla uğradığı yerlerden biri olan ve salgın sürecinde verilen aradan sonra ilk gemiyi ekim ayında ağırlayan Kuşadası başlayan gemi trafiğinden dolayı mutlu. Normalde kasım ve aralık ayında neredeyse geminin uğramadığı ilçeye bu iki ayda 13 gemi gelecek.

Kruvaziyer turizmde asıl sıçramayı ise gelecek yıl yapacak olan Kuşadası'na 650 gemi ve 750 bin turistin rezervasyonları şimdiden hazır. Dev gemilerden inecek 750 bin yolcuyu misafir edecek olan Kuşadası esnafı da bu durumdan bir hayli memnun. 2020'de limanda gemi trafiğinin olmadığını bu yılın sonuna doğru hareketliliğin tekrar başladığını söyleyen ve kruvaziyerlerin kente ve ülkeye döviz girdisi sağladığını belirten  Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Bölge Direktörü ve Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör şöyle devam etti:


''1 Ekim'den itibaren yoğun bir gemi talebi başladı. Yıl sonuna kadar 30 gemi bekliyorduk. Şu ana kadar 17 gemi seferimiz oldu. Yıl sonuna kadar 13 gemi daha gelecek. Geç de olsa bizi mutlu eden bir durum. Özellikle Kuşadası ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Normalde kasım ve aralık ayları daha sakin geçer. Daha az sayıda geminin geldiği aylardır ama bu yoğun talep gecikmiş olmakla birlikte aslında Kuşadası, yılın bu son üç ayını çok yoğun gemi trafiğiyle geçiriyor. Kruvaziyerler esnaf için önemli bir can suyu. Şu mevsimde 30 gemi az değildir. Dolayısıyla çarşıda bir bayram havası var. Herkes çok mutlu. 2022'de de çok iyi bir etki oluşturacaktır. Kuşadası ekonomisi önemli ölçüde kruvaziyer turizm üzerinde dönmekte. Dolayısıyla herkes heyecanla 2022'nin iyi bir şekilde geçmesini bekliyor. 2022 dünya genelinde bir toparlanma senesi olacak. Türkiye de bu anlamda en güçlü toparlanan ülkelerden biri olacaktır. Şu anki rakamlara baktığımızda 650 gemiyle 750 bin yolcu rezervasyonu var. Bu, Kuşadası'nın gelmiş geçmiş kruvaziyer tarihindeki en yüksek yolcu sayısı. Önemli aksilik olmadığı müddetçe bunların gelmesini bekliyoruz. Dolayısıyla 2022'de bizi çok iyi bir sezon benziyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum