Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

5 yıldızlı otel yapılacak açıklaması tartışma yarattı!

220 metre derinlikte, saniyede 80 litre akan ve doğal sıcaklığı 42 derece olan bir termal sıcak su kaynağı bulunmasının ardından Valilik tarafından yapılan alana beş yıldızlı otel kurulacağı açıklaması tartışma yarattı.

  • Reklam
5 yıldızlı otel yapılacak açıklaması tartışma yarattı!
04 Şubat 2020 - 17:45
Reklam

220 metre derinlikte, saniyede 80 litre akan ve doğal sıcaklığı 42 derece olan bir termal sıcak su kaynağı bulunmasının ardından Valilik tarafından yapılan alana beş yıldızlı otel kurulacağı açıklaması tartışma yarattı.

 

Valilik önceki gün Dersim’de kent merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Dinar Deresi mevkisinde, 42 derece sıcaklıkta ve saniyede 80 litre akan termal kaynak bulunduğunu açıkladı. Konuyla ilgili olarak Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında sondaj çalışmaları yapıldığı belirtildi. Termal suyla birlikte kentte beş yıldızlı otellerin kurulacağı da açıklandı. Ancak yaban hayatı açısından çok kritik bir öneme sahip olan bölgede yaşayanlar insan etkileşimi sonucu bölgede domuz, vaşak, çengel boynuzlu dağ keçilerinin zarar göreceğini düşünüyor.

 

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, kent merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Dinar Deresi mevkisinde otel yapılmasının yaban hayatını ve ekosistemi olumsuz etkileyeceğini savunan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarını Korunması Sözleşmesi’ne hatırlatarak, “Yapılmak istenen tesis hukuka aykırı bir durum. Bölgede bir de milli park var. Ayrıca Dinar Havzası bir ekosistem alanı. Yaban hayvanları o bölgede yaşıyor. Burası bir vadi aynı zamanda. Her ne kadar şehir merkezine uzak denilse de burası en kıyıdaki mahalleye 100 metre uzaklıkta. Yapılmak istenen tesis hukuka aykırı. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre bu bölgeler insan etkileşimine maruz bırakılmaz. Yaban hayatı ekosistem alanlarına turistik tesis yapılamaz” dedi.

 

Peki Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarını Korunması Sözleşmesi ne diyor?

 

Sözleşmede taraf ülkeler için şu hükümler yer alıyor:

“Bu sözleşmenin amacı, yabani flora ve faunayı ve bunların yaşama ortamlarını muhafaza etmek, özellikle birden fazla devletin işbirliğini gerektirenlerin muhafazasını sağlamak ve bu işbirliğini geliştirmektir. Nesli tehlikeye düşmüş ve düşebilecek türlere, özellikle göçmen olanlarına özel önem verilir. Taraflar, ekonomik ve rekreasyonel gereksinmeleri ve yerel olarak risk altında bulunan alt türler, varyeteler veya formların isteklerini dikkate alırken, yabani flora ve faunanın, özellikle ekolojik, bilimsel ve kültürel gereksinmelerini de karşılayacak düzeyde, popülasyonlarının devamı veya bu düzeye ulaştırılması için gerekli önlemleri alacak. Taraf, yabani flora ve fauna ile doğal yaşama ortamlarının, bilhassa nesli tehlikeye düşmüş ve düşebilecek türlerin, özellikle endemik olanlarının ve tehlikeye düşmüş yaşama ortamlarının, bu sözleşme hükümlerine uygun olarak muhafazası amacıyla ulusal politikalarını geliştirecekler. Her Âkit taraf, yabani flora ve fauna ile bunların yaşama ortamlarının muhafazasının gerektirdiği eğitimi ve genel bilgi yayımını geliştirecek. Her Âkit Taraf, yabani flora ve fauna türlerinin yaşama ortamlarının yok olma tehlikesi altında bulunan doğal yaşama ortamlarının muhafazasını güvence altına almak üzere, uygun ve gerekli yasal ve idari önlemleri alacak.”

 

İlgili haberi okumak için : Tunceli’de jeotermal su kaynağı bulundu! 5 yıldızlı otel yapılacak

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum