Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

AB 14 ülke için seyahat uyarısını kaldırıyor

Avrupa Birliği'nde dış sınırların hangi ülkelere açılıp açılmayacağı konusunda görüşmeler sürerken Alman haber ajansı dpa'ya bilgi veren diplomatlar, 1 Temmuz itibarıyla 14 ülkeden AB sınırlarına seyahate izin verileceğini belirti.

AB 14 ülke için seyahat uyarısını kaldırıyor
29 Haziran 2020 - 20:30
Reklam

Avrupa Birliği'nde dış sınırların hangi ülkelere açılıp açılmayacağı konusunda görüşmeler sürerken Alman haber ajansı dpa'ya bilgi veren diplomatlar, 1 Temmuz itibarıyla 14 ülkeden AB sınırlarına seyahate izin verileceğini belirti. 

 

Alman haber ajansı dpa'nın haberine göre, 1 Temmuz itibarıyla 14 ülkeden AB sınırlarına seyahate izin verileceği belirtilirken, bu ülkelerin Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay olacağı dile getiriliyor. Avrupa Birliği'nin (AB) Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye yönelik seyahat yasağını 1 Temmuz sonrasında sürdürmeyi planlandığı aktarıldı.

 

AB ülkelerinin üzerinde anlaşma sağladığı listenin onaylanması için resmi süreci başlattığı belirtilirken resmi açıklamanın yarın (30 06 2020) yapılması bekleniyor. Kısıtlamaların kaldırılacağı ülkeler arasında ABD, Brezilya, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler yer almıyor.

 

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasında ülkelerde son iki haftada görülen yeni koronavirüs vaka sayılarının belirleyici olacağı belirtilirken, bu süre içinde vaka sayısındaki eğilim ve her ülkenin pandemiyle nasıl bir mücadele verdiği de rol oynayacak. Bu şartlara göre son iki haftada kaydedilen yeni vaka sayısının (AB ortalaması olan) 100 bin kişide 16'dan az olması isteniyor.

 

Almanya, koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa Birliği harici Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 160’dan fazla ülkeye yönelik seyahat uyarısını, 31 Ağustos'a kadar uzatmıştı.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan
    1 ay önce
    Turkiyenin bu kadar tutumlu tavra yalvarircasina tutumu yanlis.ne yaparsak bunu asamiycaz.biz bu enerjiyi ingiltereye yoneltsek en azindan 3 buyuk pazardan birini kurtarmis olucaz.ruslar zaten pandemi azaldiginda ilk bize gelecek.almanmis oymus buymus 31 agustostan once izin vermiycek politik bir karar bu.o yuzden ben olsam turizm bakani ve dis isleriyle almanya yerine ingiltereye cikarma yaparim.ayrica turkiyenin ikna etmesi gereken sey su; turistik lokasyonlarin corona haritasini ve rakamlarini cikarsa ab nin cok altinda zaten.ortalamayi yukselten istanbul ankara izmir ve bir kac dogu ili.antalya mugla vs ab den daha iyi durumda.