Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB, aşı pasaportu kararını verdi! Yeni seyahat kısıtlamaları geliyor

AB liderleri, Perşembe gecesi yaklaşık dört saat süren sanal zirve toplantısında pandemi nedeniyle alınabilecek yeni önlemleri ele aldı.

  • Reklam
AB, aşı pasaportu kararını verdi! Yeni seyahat kısıtlamaları geliyor
22 Ocak 2021 - 10:41
Reklam
Avrupa Birliği (AB) liderleri, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarından zaruri olmadıkça seyahat etmemelerini isterken, önümüzdeki günlerde yeni kısıtlamaların yürürlüğe sokulabileceği uyarı yapıldı.

AB yetkilileri, pandeminin ilk dalgasının görüldüğü 2020 baharında bazı ülkelerin paniğe kapılarak sınırlarını tek taraflı kapattığını ve bunun da hem seyahatler hem de ekonomik faaliyetlerle ilgili kaos yarattığını anımsatarak, bu kez benzer bir durumun tekrarlanmasından kaçınmak istediklerini aktardı.


Zirvenin ardından açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen hem ülkelerin kendi içinde hem de diğer ülkelere zaruri olmayan nedenlerden dolayı yapılacak seyahatlerden güçlü bir şekilde vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Zorunlu olmayan seyahatlerin kısıtlanmasına ilişkin ek kısıtlayıcı önlemlere gerek duyulabileceğini ve bu konuyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirten ve ek önlemlerle ilgili koordinasyon çalışmalarının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirten Von der Leyen ortak pazarın işlevselliğin korumanın büyük önem taşıdığını kaydetti.

''Bu virüsü sınırları tamamen kapatmak yerine yalnızca nokta atış önlemler alarak kontrol altına alabiliriz'' ifadelerini kullanan Von der Leyen ayrıca AB içerisinde Covid-19 vakalarının yoğun olduğu yerlerin koyu kırmızı bölge olarak tanımlanacağını ve buralardan gelecek olan kişilere test ile karantina zorunluluğunun getirilebileceğini belirtti.

Liderlerin zirvede seyahat belgesi olarak kullanılmak üzere ortak bir aşı sertifikası uygulamasına başlama konusunu ele aldıklarını aktaran AB Konseyi Başkanı Charles Michel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Aşı sertifikası meselesini de ele aldık ve bu sertifikaların tıbbi nedenlerle dahil edilmesini sağlayacak ortak unsurlar üzerinde uzlaşma sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Ve daha sonraki aşamalarda bu sertifikanın hangi koşullar altında kullanılabileceğine bakabiliriz''

AB liderleri zirve toplantısında, Schengen bölgesine dahil ülkeler arasındaki sınırların kapanmasını önlemek amacıyla test sayısının artırılması konusunda görüş birliğine vardı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum