Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AB aşı pasaportunda sona gelindi! Kullanıma başlayacağı tarih belli oldu

Avrupa Covid-19 aşı kimliği uygulamasına bir adım daha yaklaştı.

Reklam
AB aşı pasaportunda sona gelindi! Kullanıma başlayacağı tarih belli oldu
29 Nisan 2021 - 23:57
Yaz mevsimi yaklaşırken Avrupa Birliği'nde birlik ülkeleri arasında üye ülke vatandaşlarının pandemi koşullarında rahat seyahat edebilmesi için hazırlıklar hızlandı. Aşı kimliği uygulamasında AB üyeleri arasında görüş ayrılıkları olsa da yaz sezonu başlamadan uygulamaya geçilmesi hedefleniyor.

Avrupa Parlamentosu'nda yapılan görüşmelerde, yasa tasarısı yapılan dijital oylamada kabul edilirken üzerinde çalışmaların sürdüğü aşı kimliğinde kullanıcının aşı durumu, Covid-19 test sonuçları, ya da hastalığı atlattıysa ona dair bilgiler yer alacak. Aşı kimliği olarak tanımlanan belgenin yaz tatili öncesinde Haziran ayına kadar uygulamaya geçirilmesi hedefleniyor.

Belgenin bütün AB üyesi ülkelerde geçerli olması için teknik düzeyde çalışmalar sürerken, AB başkentleri, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'nda da son detayların onaylanması gerekiyor.

Dökümanın seyahat belgesi ya da serbest dolaşım için bir zorunluluk haline gelmesi istenmiyor ve sadece 12 ay süresince geçerli olması planlanıyor.

Oylama sonucunu memnuniyetle karşıladığını açıkla AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya paylaşımında dijital yeşil sertifikanın kabul edilmesinin bu yaz serbest ve güvenli seyahat için anahtar bir adım olacağını belirtti.

Belge ile ilgili son müzakelerin hızlı bir şekilde sonuca bağlanmasını isteyen AB Komisyonu Başkanı Haziran ayında bu sanal teyit yönteminin çalışıyor olacağını kaydetti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum