Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'de aşı pasaportu tartışılmaya devam ediyor! Kabul edenler etmeyenler

Aşı pasaportu sayesinde aşı olmuş kişilerin karantina ve benzeri kısıtlamalara takılmadan AB içinde serbestçe seyahat edebilmesi amaçlanıyor.

  • Reklam
AB'de aşı pasaportu tartışılmaya devam ediyor! Kabul edenler etmeyenler
26 Şubat 2021 - 10:09
Reklam
Turizm endüstrisinin canlanması amacıyla Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ortak bir aşı pasaportu geliştirme çağrısı yapan Yunanistan'a Avusturya'dan da destek geldi.

Konuyla ilgili Twitter'dan bir açıklama yapan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz dijital bir aşı pasaportunu desteklediklerini belirterek şunları kaydetti:


''Cep telefonunuzdaki bir uygulama ile test yaptırıp yaptırmadığını, aşı olup olmadığınız veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediğini görülebilir. Amacımız kısıtlamaların daha fazla uzamasının önüne geçmek ve AB içinde tekrar seyahat özgürlüğü sağlamak.''


Yunanistan ve Avusturya'nın önerisi Perşembe günkü sanal AB liderler zirvesinde gündeme gelmesine rağmen bu öneriye karşı çıkanlar da var.


AB'nin en büyük nüfusa ve ekonomiye sahip olan iki ülkesi Almanya ve Fransa, aşı olan bir kişinin hastalıktan korunmasına rağmen virüsü bulaştırıp bulaştıramayacağı konusunda yeterli veri olmadığını ve bu yüzden henüz böyle bir karar almanın doğru olmayacağını düşünüyor.

Öte yandan aşı olan bir azınlık serbestçe seyahat edebilirken aşılamada öncelikli olmayan gençlerin uluslararası seyahatinin kısıtlanmasının da ayrımcılık olacağını düşünenler de var.

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'daki gibi varyantların dolaşımının artmasıyla aşıların etkisinin azalacağı ve insanların yenilenmiş bir doz aşıya daha ihtiyaç duyacağına dair endişeler de bu fikrin önündeki bir diğer engel.

Fakat Yunanistan ve İsrail'in yaptığı gibi Danimarka ve İsveç de birbirleri arasında benzer bir uygulamaya gitmeyi düşünüyor.

Önerileriyle ilgili konuşan Yunanistan Başbakan Yardımcısı Akis Skertsos aşı pasaportunun kesinlikle ayrımcı olmadığını, bu plana göre aşı olmayan turistlerin de yazın Yunanistan'a gidebileceğini, onların yalnızca daha yavaş bir süreçten geçmesi gerekeceğini, test olup ihtiyaç halinde karantinaya alınacağını ekledi.

Yunanistan'ın yanı sıra Kıbrıs da Covid-19 testi negatif çıkan İsrailli turistleri bu yaz ülkeye alacağını açıkladı.

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis bu yaz İngiltere ile de benzer bir anlaşma yapabileceklerini açıklarken İngiliz hükümeti henüz aşı pasaportu uygulamaya karar vermediği gibi uluslararası seyahatlere izin vereceği tarihi de açıklamadı.

Sınırlar ve ulusal sağlık sistemlerinde kullanılacak bir veri sistemi kurmanın üç ay alacağını söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel ise gelecekte böyle bir fikrin değerlendirmeye alınabileceğini ekledi.

Koronavirüs pandemisinde üçüncü dalgayla başa çıkmaya çalışan bazı AB ülkeleri, sınırlarında tek taraflı olarak aldıkları önlemler nedeniyle Avrupa Komisyonu'nuyla da karşı karşıya geliyor.

Son olarak Almanya Avusturya ve Çekya ile olan sınırlarında kontrollere başlaması nedeniyle Avrupa Komisyonu'na şikayet edildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum