• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AB'de vize ve seyahat yasağının kapsamı genişledi

Covid-19 salgınında aşılamanın artması ve yaz aylarının gelmesiyle normalleşme adımlarının atılması beklenirken Avrupa Birliği'nin aldığı karar başta Türkiye olmak üzere birçok ülke vatandaşını üzdü.

  • Reklam
AB'de vize ve seyahat yasağının kapsamı genişledi
30 Mayıs 2021 - 13:41
Reklam
Reklam
Reklam
Koronavirüs salgınının başladığı tarihlerde uygulamaya konulan ve süresi daha sonra 2 kez uzatılan Avrupa Birliği dışından gelenlere vize ve seyahat yasağının kapsamı yeniden genişledi.

Kapsamı genişletilen kısıtlamalar, Türkiye'den Avrupa'ya ziyaretleri engellediği gibi, aile ilişkileri ve hatta ticari ilişkilere de zarar veriyor. Şu anda sadece, birinci dereceden akrabasının cenaze ve düğünlerine katılacaklara, çocuğu bir AB üyesi ülkede okuyana, evlenip eşinin yanına gidecek olana izin veriliyor.


Yeşil pasaport sahiplerinin de bu ilişkilerden birini kanıtlayamaması halinde, Almanya veya diğer AB üyesi ülkeye girmesi mümkün olmazken koronavirüs önlemleri nedeniyle yaklaşık 1.5 yıl sürecek vize yasağı, 30 Eylül'de Türkiye risk bölgesi olmaktan çıkarsa kaldırılacak.


Türkiye'nin AB'de onaylı aşılarla aşılamayı artırması, bu yolla kitle bağışıklığını sağlaması gerekirken aksi halde vizelerin açılmasının 2022'yi bulabileceği öngörülüyor.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nadir
    1 yıl önce
    Avrupa Birliği şu an sadece yasak koyarak insanların seyahat özgürlüğünü engelliyor. Madem öyle Türkiye de yasak koysun. Bumu Ticari ilişki veya Turizm anlaşması. Sadece kendilerine göre yasak koyuyorlar. Milyonlarca Türk var Avrupada. Madem aşi bir işe yaramıyor demekse bu ne anlamı kaldı 2 Alman aşısı vurulmanin. Yalan bir şeyler dönüyor da hayırlısı...