Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Abbas Güçlü'den turizmcilere: ''Artan maliyetleri tatilcilere yansıtırsanız...''

Eğitim sektörüyle ilgili yaptığı televizyon programları ve köşe yazılarından tanınan Milliyet Gazetesi yazarlarından Abbas Güçlü yazısında koronavirüs salgını sonrası turizm sektöründe gerçekleşecek köklü değişikliklere dikkat çekti ve turizmcileri uyardı.

  • Reklam
Abbas Güçlü'den turizmcilere: ''Artan maliyetleri tatilcilere yansıtırsanız...''
19 Nisan 2020 - 10:57
Reklam

Eğitim sektörüyle ilgili yaptığı televizyon programları ve köşe yazılarından tanınan Milliyet Gazetesi yazarlarından Abbas Güçlü bugünkü koronavirüs salgını sonrası turizm sektöründe gerçekleşecek köklü değişikliklere dikkat çekti ve turizmcileri uyardı.

 

Seyahat ve turizm sektöründe çok şeyin değişeceğini ancak en maliyetli ve en sancılı olanın ulaşım, plaj, eğlence sektöründe gerçekleşeceğini yazan Güçlü uçaklarda koltuk aralıklarının daraldıkça daralmayacağını tam aksine aradaki açıklığın fazla olmasının bir o kadar ilgiyi artıracağına dikkat çekti.

 

Salgın sonrasında konaklama tesislerinde ve plajlarda uygulanacak yeni düzenlemelerin mutlak suretle maliyette bir artış yaratacağına, ancak artan bu maliyeti tatilcilere yansıtan turizmcilerin ağır bir fatura ödemek zorunda olacaklarına dikkat çeken Abbas Güçlü yazısında sektör temcilcilerinin bunu dikkate alarak planlama yapması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bazı hava yolu şirketlerinin boş koltuk bırakacağını bazılarının ise business koltuklarda olduğu gibi aradaki koltuğu kaldıracağını vurgulayan Güçlü'nin havaalanlarına girişten itibaren başta ateş olmak üzere sağlık kontrollerinin artacağını, uçaktakilerin sağlığını riske atacak her şeyden uzak durulacağına dikkat çektiği yazısı şu şekilde:

 

''Bu süreçte, bazı ülkeler, koltuklar arasına mikrop geçirgenliği olmayan şeffaf tüller asarsa, hiç şaşırtıcı olmaz! Yoksa müthiş yolcu kaybederler!.. Plajlar için ise çok yaratıcı çözümler üretilmek zorunda. Özellikle tıkış tıkış durumdaki Bodrum plajlarında, denize girmek cesaret gerektirecek. Alanlar geniş olsa, lüks konumdaki kabin modeline geçilebilir ama metrekareye üç kişinin düştüğü plaj ve eğlence merkezlerinde, halk sağlığı için olmazsa olmaz kurallar şart olacaktır. Yoksa, ciddi sorunlar yaşanabilir!..

 

Her şey dahil sistemi ve yüzlerce kişilik yemek salonları, artık tarih olmasa da sosyal mesafeyi koruma çerçevesinde, yeniden şekillenecektir. Şekillenmeli de. Yoksa yemek yemek, keyiften çok eziyet haline gelebilir. El değmeyi, tümüyle ortadan kaldıracak, ayrıntılar çok iyi düşünülmeli ve odalar için düşünülen ve gerçekleştirilen hijyen koşullarının çok daha fazlası, lokantalar için de düşünülmelidir. En azından bu yaz sezonu için damak tadı kadar, bağışıklık sistemini güçlendirici menülere ağırlık verilmesi, tatil yeri seçiminde, önemli bir seçenek haline gelecektir.

 

Tatil köyü ya da otellerde, başta havuz ve spa benzeri ortak kullanım alanları için nasıl bir düzenleme düşünülüyor bilmiyoruz. Dezenfekte olayı abartılmadan, daha sağlıklı bir ortam nasıl sağlanır, buna kafa yormak gerekir. Biz henüz sezona girmedik ama dünyanın dört bir yanında sezonu çoktan açan ya da her daim sezonda olan ülkeler ne yapıyor, yakından izlemek gerekir. Tıpkı, korona tedavisi konusunda yapılan yakın takip gibi!

 

Neden? Çünkü turizm, bizim için çok önemli. Sadece cari açık ve sektörün devamlılığı açısından değil, en az 40 farklı alana destek sağladığı için ivme kaybetmemeli!

 

Maliyetler, kesin artacak ve bu tümüyle, tatilcilere yansıtılırsa, zaten kararsız olanları, kolayca vazgeçirecektir!..

 

Peki, ilgili Bakanlık ve sektör temsilcileri bütün bunların farkında mı?

 

Sağlık Bakanlığı ve sağlık sektörünün gösterdiği performansı, fedakarlığı ve mücadeleyi onlar da gösterecekler mi?

 

Umarız gösterirler, yoksa, faturası, hepimiz için çok ağır olur!..''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum