Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
 • Reklam

Acenta yoksa rehber de yok ve Türkçe Rehberlik ucubesi!

Geçtiğimiz haftalarda özellikle turizm basınında okuduğum bir yazı üzerine ancak araştırmalarımı bitirdim ve yazmaya karar verdim. 

 • Reklam
Acenta yoksa rehber de yok ve Türkçe Rehberlik ucubesi!
19 Ocak 2021 - 18:37
Reklam
Öncelikle okuduğum yazının baştan sona yanlış bilgi ve değerlendirmelerle dolu olduğunu düşündüğüm için bu işe giriştim onu söyleyeyim. Nitekim yazının üslubu da hiç hoş değildi.

Aslında, birçoğunuz bahsettiğim yazıyı anladınız ama yine de söyleyeyim ''Acenta yoksa rehber de yok!” yazısı.


Yazıyı yazanın yıllar önce gazetelerde boy boy yurt dışına kürtaj turları yapacağı haberlerini yaptıran şahıs olmasını bir kenara bırakırsak yazar yine kendisinden “turist rehberi” olarak bahsediyor ki araştırmalarımda kendisinin artık turist rehberi olmadığını da öğrendim. Her şeyden önce kendisini artık mensubu olmadığı bir meslek grubundan göstermeye çalışması zaten hoş değil. En azından sürekli ben de turist rehberiyim dememeliydi çünkü artık değil.


Gelelim “Acenta yoksa rehber de yok!” açıklamalarına; anlaşılan o ki bazı kıymetli acentacılar TUREB Başkanı Suat TURAL’la son günlerde mecbur olduğu üzere çevrimiçi görüşme yapmak istemişler. Suat TURAL da her hangi bir mecburiyeti olmamasına rağmen bu daveti kabul etmiş. Sektörün böylesine bir zamanda, pandemi sürecinde sıkıntılara çözüm bulması için bir araya gelmesi kadar doğal bir şey olamaz elbette.


Ama gelin görün ki toplantı boyunca konu hiçbir şekilde pandemi ve çözüm olmamış. Varsa yoksa Türkçe Rehberlik ucubesi. Ucube diyorum çünkü aklı başında hiç kimse turizmde çalışacak sıradan bir personelin bile yabancı dil bilmesi gerektiğini zaten bilir. Ancak, bu acentacılarımız sadece Türk yolcuyla çalışacak rehberin yabancı dil bilmesine ne gerek var diye tutturmuşlar. Suat TURAL da bu soruların çok büyük kısmına gülmüş. Gülmek yer yer en büyük protesto olduğundan olsa gerek bu gülmeye acentacılar alınmış ve Suat TURAL’ı kendileriyle dalga geçmekle itham etmişler.

Suat TURAL’ı tanıyan acentacılar “Hayır! Dalga geçmiyor. Suat başkanın genel tavrı bu.” demiş olsalar da diğerleri buna inanmamış. Hatta Suat TURAL bu iddiadan o kadar rahatsız olmuş ki gülmesini bir anda bırakıp ciddileşmiş ve “Ben sizinle dalga geçmiyorum. Beni böyle itham edemezsiniz. Bana özür borçlusunuz.” demiş. Bunun üzerine de moderatör nezaketen Başkan’dan özür dilemiş. Sonrasında ise her yerde sanki Suat TURAL’dan intikam alma operasyonuymuşçasına “Türkçe Rehberlik” istiyoruz diye TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’a anlatmaya başlamışlar.

Yani işin özü Suat TURAL’a diş geçiremeyenler dönüp şikayete başlamış. El insaf..!

Adım adım gidelim; Suat TURAL’ı sevmemiş olabilirsiniz ama saygı duymak zorundasınız. Suat TURAL bu ülkenin en güzide meslek gruplarından biri olan turist rehberlerinin yasal temsilcisidir. Kendisini toplantıya davet edip te dünyada eşi benzeri olmayan bir uygulamayı kabul ettirme girişiminize gülerek cevap verdi diye kızamazsınız. İyi ki daha sert cevap vermemiş.

Gelelim meselenin özüne, Türkçe Rehberlik safsatasına. Yukarıda da belirttiğim gibi dünyada eşi benzeri olmayan bir talep; neymiş efendim yabancı dil bilmeden de turist rehberi olunabilmeliymiş. Duy da inanma! Bazı çok kıymetli acentacıları bir kenara koyarak söylemek isterim ki bugün Türkiye’de acenta açmanın hiçbir eğitim-öğretim standardı yoktur. Herhalde bu talepte bulunan acentacılar rehberleri de kendilerine benzetmek istiyorlar. 

Ülkemizin tarihinde araştırdığımda rehberliğin ilk olarak Sultan Abdülhamit Han döneminde, 29 Ekim 1890 tarihinde çıkarılan 190 sayılı nizamname olduğunu gördüm. O dönemde ne Kültür ve Turizm Bakanlığı var, ne otel sınıflandırması var, ne de acentacılık var. Ancak, o dönemde dahi nizamnamede açıkça yabancı dil bilme şartı dile getirilmiş. Ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla birlikte kurulan Türkiye Cumhuriyeti daha emekleme dönemindeyken, sadece iki yaşındayken 1925’te yine rehberler yönelik kanun çıkarmış ve bu mesleği yapacakların yabancı dil bilmeleri gerektiği şartını belirtmiş. Aradan geçen 131 yılda da sadece Türkiye’de değil dünyada bu meslek için bu şart vazgeçilmez olmuş.

Şimdi birileri sadece Türk yolcuya çalışan yada çalışacak rehberin yabancı dil bilmesine ne gerek var ki diyor.

Bir kere yabancı dil bilen bütün turist rehberleri zaten Türkçe biliyorlar. Yani elimizde 11.000’i aşkın Türkçe bilen, yetişmiş, kaliteli, gözümüz gibi bakmamız gereken, Türkiye’nin yüzü olan Turist Rehberlerimiz var. Bu sektördaşlarımız Türkçe dışında 37 dilde hizmet verebiliyorlar ki bu büyük bir zenginlik. Yabancı dil bilme şartı ortadan kalkarsa on yıl içerisinde Türkiye yabancı dil bilmeyen turist rehberleri cenneti olacak. Şimdi ucuz iş gücü için bastıran acentalar ise karşılarında sayıları acentaları ikiye üçe katlamış rehber sayılarıyla karşılaşacaklar ve aslında daha kalabalık bir baskı unsuru olarak rehberlerle karşı karşıya kalacaklar. Kim bilir bakarsınız rehberler de bundan sonra İngiltere’de olduğu gibi acenta olmaksızın tur yapmak isteyebilirler.

Konuyu turist rehberi eğitiminden sorumlu birkaç akademisyenle görüştüğümde de açıkça yabancı dil olmaksızın turist rehberliği mesleğinin yürütülemeyeceğini ve böyle bir durumun Türkiye’nin turizm ülkesi algısında büyük sıkıntılar yaratacağını dile getirdiler. Yarın, yabancı dil bilmeyen turist rehberleri yanlarında ülkemiz için ne anlattıklarını bilmedikleri yabancı kişilerin yanında öylece dururlar ve bunun stratejik sonuçlarına katlanamayız diye görüş bildirdi akademisyenler.

Düşünsenize, birileri bugün rehberlik için yabancı dil bilmek şart değil diyecek. Sonra da gelen grup, başkanıyla bizim ülkemizi gezecek ve ülkede Ermeni Soykırımı’ndan, terörden vs bahsedecek. “Geçiniz dil bilmeyenler sadece iç turizme çalışır. Ne olacak canım?” havalarını. Bugün kendi üç beş kuruşluk çıkarı için bir mesleğin en önemli niteliğine saldıranlar yarın aynı çıkar için yabancı dil bilmeyen rehberleri de kullanırlar. 

Her mesleğin olmazsa olmaz kuralları vardır. Hele stratejik mesleklerin olmazsa olmaz kuralları daha da fazladır. Düşünsenize bazı mesleklerde “Allah Vergisi” kurallar bile var. Boy kilo oranı vb. Turist rehberliğinin de olmazsa olmaz kuralı Türkçe yanında her hangi bir yabancı dilde doğru, anlaşılır, akıcı bir şekilde iletişim kurmaktır.

Bunun dışında, kim ne söylüyorsa sadece turist rehberliği mesleğine değil ülke turizmine de saldırıyordur ve acilen durdurulması gerekir.

Saygılarımla
Erdem YAĞCI

 • Reklam

YORUMLAR

 • 13 Yorum
 • Mertkan
  2 ay önce
  Türsab acenta üyesi 11 bin Tureb rehberler 12 bin, en az 15-20 bin yabancı dil öğrenemediği için rehber olamayan aday var! Bu kadar masraf ve zahmete gireceklerine 110-130 bin liraya Acenta kursunlar daha mantıklı!
 • Ümit Halit ÜÇYILDIZ
  2 ay önce
  Bu yazıyı yazan adama yerli grup ayarlayın, tura giderse ben adımı değiştiririm. Boş boş yazmış. Acentalar tura gidecek rehber bulamıyor.
 • süleyman
  1 yıl önce
  Yabancı rehberler gerçektende kendi kafalarına göre bilgi veriyor hikaye anlatıyor bununla ilgili yıllar önce şikayet ettim hiçbir sonuç çıkmadı.
 • Davut Haşımoğlu
  1 yıl önce
  Bu konu ile ilgili dijital ortamda bir toplantı yapalım rehberler acentalar ve bakanlık olsun bizimde bu konuda fikirlerimiz var söyleyelim fikrimizi sizde moderatörluk yapin herkes herkesi anlasın bu rehberlik ve acenta ilişkileri konusunda iletişim eksikliği bar
 • Ziya Alparslan
  1 yıl önce
  Kaleminize sağlık.????????
 • Guide Erkan
  1 yıl önce
  Emeğinize, kaleminize sağlık. Çok güzel yazmışsınız. 3 dilli bir rehber olarak tebrik ederim.
 • Tugay Toydemir
  1 yıl önce
  Salt camur atmak için "kurtaj turizmi" gibi tamamen camur medyasının ve donemin sektör yöneticilerinin muhalif bir turizmciyi susturmak adına, ilgili yazıdaki ironiyi görmezden gelip, haysiyet cellatlığı yaptıklarını bizim gibi sektorde 30 senesini gecirmiş kişiler çok iyi bilir. Ama sen o dönemler kısa donla gezdiğin için bunu bilemezsin, ancak google hazretlerine yazıp binlerce yazısı arasından cımbızla bir kelime çeker bunun uzerinden goy goy edebiyatı yaparsın. Bak delikanlı, rehberlik için en onemli aset yabancı dil bilgisi değildir. Tarihtir, coğrafyadır, ekonomidir, sanattır, siyasettir, diplomasidir, ülkemizin uluslarası dış politikası hakkında bilgidir, güleryüzdür, hoşgörüdür ve en önemlisi de edeptir. Bu asatlerden en önemlisi olan edepten yoksun bir adamın ülkemizi temsil etmesi ülke adına kayıptır. Sezonun yogun oldugu donemlerde Türk gruplarına rehber bulamıyor sektör. Hanut yok rehber yok. Bu yüzden Türkce dilinde rehberlik bir gereklidir. Gerisi lafügüzaftır.
 • Murat Yağmur
  1 yıl önce
  harika bir yazı sonuna kadar katılıyorum sokaktan geçeni bile rehber yapacak acentalar var... evet, rehber olmanın şartı, bakınız şartı diyorum, en az 1 yabancı dil bilmek... hem yabancı dil bilmesine ne gerek var diyorsunuz hem de ülkeye turist gelsin istiyorsunuz...bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dürüst ve güvenilir acentaları bir kenara bırakıyorum, biz rehberler olmadan seyahat acentaları bir hiçtir... sadece otel, deniz, kum güneş, herşey dahil tatil programı satmakla bu sektörde tutunamazlar...Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Türkçe dili kokartlarımızda yazılı...
 • Guide Yücel
  1 yıl önce
  Kaleminize sağlık güzel bir konuya değinmişsiniz. Herkes Rehber olamaz... Ama parası olan herkesin Acentacı olduğu bir dönemdeyiz. Asıl bunu değiştirmeliyiz.
 • Hakan Sensik
  1 yıl önce
  Tebrik ederim.Bugunu tam olarak ozetlemissiniz.Acentalar cok tehlikeli bir oyun oynuyor.
 • Özge aslan
  1 yıl önce
  Harika bir yazı
 • Oktay yıldırım
  1 yıl önce
  Yazınızı dikkatle ve bir kaç kez okudum. Katıldığım noktalar var. Ancak öyle bir hava oluşturmuşsunuz ki yabancı dili rehberlik mesleğinin merkezine koymuşsunuz. 11 bin güzide rehber Türkçe biliyor ama çoğu turizm kavramını bilmiyorlar, iletişimi bilmiyorlar. Bu kavramlar dil bilmekten çok daha önemli. 11000 rehberin kaç tanesi turizm eğitimi almış kişilerden oluşuyor acaba? Turizm lisesi mezunuyum, turizm fakültesini bitirdim. Konaklama ve seyahat hizmetleri alanında öğretmenlik yapıyorum ve turizm rehberliği yüksek lisans yapıyorum. Sınıfımızda İngiliz dili, Arap dili, Sırp dili, Rus dili mezunu ama hayatında hiç 5 yıldızlı otelde kalmamış, kuver nedir? Bunlar dil sınavını geçecek ve rehber olacaklar. Ve Türk turizmine katkı sağlayacaklar. Yıllardır turizm eğitim almış olanlar belki de dil sınavından başarılı olamayacaklar
 • Murat Kazmaci
  1 yıl önce
  Oktay Bey Merhaba, Rehberlik Bölümü varken neden konaklama? Cevap verim aslında rehberlik bölümü ingilizce puanla girilebilir bir bölüm olduğu için... Siz zaten çorbaya çatalla başlamışsınız.... Kaldı ki her meslek eğitimini tamamlayan direk mesleğe başlamaz...Rehberliktede, tıptada, garsonluktada....Yani her mesleğin bir de pratikde eğitimi var...Yine acentalar kokartı alana is vermiyor....Kalite, dil, tecrübe on plandadır....Yazıda dilin merkezde olmasini eleştirirken siz "kuver" ı mi ornekliyorsunuz? Saygılarımla,