Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Aeroflot ve THY'ye yaptırım gündemde!

AB, mültecileri Belarus'a taşıdıkları gerekçesiyle Aeroflot ve THY'ye karşı yaptırımları değerlendirdiğini duyurdu.

  • Reklam
Aeroflot ve THY'ye yaptırım gündemde!
12 Kasım 2021 - 06:55
Reklam
İsmini açıklanmayan kaynağa dayandırılan habere göre, yasa dışı göçmenlerin Belarus-Polonya sınırını geçme girişimleri nedeniyle yürürlüğe girmesi planlanan Avrupa Birliği'nin yeni yaptırım paketi iki havayolu şirketini de etkileyebilir.
 
Blomberg'in haberine göre, AB ve ABD Aralık ayı başlarında ortaklaşa yaptırımlar ilan edebilir. Daha önce AB makamlarından iki havayolunu hedef alan suçlamalar medyaya yansımıştı. Bunun üzerine Rusya’nın Aeroflot havayolu şirketi, göçmenlerin Belarus-Polonya sınırına ulaşmasında rolü olduğu yönündeki iddiaları reddetti.


Bazı ulusal ve uluslararası medya organlarında yer alan, Türk Hava Yolları Belarus seferlerinde yasadışı göçmen taşıyor haberlerini yalanlayan THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada ''Ortaklığımız, dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği uçuşlarda uluslararası otoriteler ile iş birliği içerisinde, tüm güvenlik hassasiyetlerini dikkate almakta ve operasyonlarını bu ölçüde gerçekleştirmektedir. Medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunarız." ifadelerine yer verilirken Aeroflot havayolu şirketinden yapılan açıklamada, ''Aeroflot’un, göçmenlerin Belarus Cumhuriyeti topraklarına kitlesel şekilde taşınmasında rolü olduğu yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.'' denildi.

 
Havayolu şirketi yetkilileri bazı iddiaların aksine Aeroflot’un, Irak ve Suriye’deki kentlere tarifeli ya da charter uçuşlar gerçekleştirmediğini ve İstanbul-Minsk seferinin de olmadığını belirtirken Aeroflot’un bu açıklamayı yapması, AB’nin, doğu sınırındaki göçmen krizi nedeniyle Belarus’a karşı hazırlayacağı yeni yaptırım paketi ile Aeroflot ve THY’ye de yaptırım uygulamayı planladığı iddiasını içeren Bloomberg haberinin yayınlanmasını izledi.

 
Bloomberg’in Brüksel’deki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu yaptırım paketinin aralık ayı başında duyurulabileceği belirtiliyor. Aeroflot yetkilileri, şirkete zarar verebileceği gerekçesi ile bu suçlamayla ilgili olarak mahkemeye başvurabileceklerini söylüyor.
 
Alman Bild gazetesi de Belarus-Polonya sınırında yaşanan göçmen kriziyle ilgili Türk Hava Yolları'yla ilgili iddialarda bulunmuş, haberlerde göçmenlerin hava yoluyla Moskova, İstanbul, Antalya ve Şam’dan Belarus’un başkenti Minsk’e taşındığı, oradan da Belarus yetkililerin organizasyonuyla Polonya sınırına getirildiği iddiaları yer almıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum