Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Airbnb'nin değeri 2020'nin en büyük halka arzı sonrası tavan yaptı!

Seyahat rezervasyon platformu Airbnb ABD borsalarında bu yılın rekor halka arzını gerçekleştirdi.

Reklam
Airbnb'nin değeri 2020'nin en büyük halka arzı sonrası tavan yaptı!
10 Aralık 2020 - 16:45
Reklam
2020’de pandemi nedeniyle turizm endüstrisinin büyük bir darbe yemiş olmasına rağmen ABD borsalarında seyahat rezervasyon platformu şirket Airbnb yılın en büyük halka arzını gerçekleştirdi.

Hisse başına fiyat aralığı 56 dolar ile 60 dolar arasında hedeflenen Airbnb hisseleri Wall Street Journal’ın haberine göre çarşamba günü hisse başına 68 dolardan fiyatlanarak beklentilerin çok üzerine çıktı.


PWC verilerine göre bu rakamlarla Airbnb 2020’nin en büyük halka arzını gerçekleştirerek çarşamba günü borsaya giren DoorDash’i ve halka arzında efsane yatırımcı Warren Buffett’ın desteğini alan fintek şirketi Snowflake’i geride bıraktı. Airbnb halka arzında belirlenen fiyat aralığının üzerinde değerleme elde ederek 3,5 milyar dolarlık halka arz geliri elde etti. Aribnb 52 milyon adet hisseyi 68 dolardan sattı. Halka arzla birlikte Airbnb 47 milyar dolarda değerlendi.


Halka arz planını bu yılın ilkbahar ayları için düşünen San Francisco merkezli şirket Covid 19 salgını ve bunu takip eden seyahat kısıtlamaları karşısında planlarını askıya aldı. Üçüncü çeyrek gelirini ikinci çeyrekteki 334,8 milyon dolardan 1,34 milyar dolara yükselten Airbnb'nin gelirlerinin toparlanmasında pandemi kısıtlamalarının gevşemesi sayesinde ABD’de mümkün hale gelen iç hat seyahatleri, kısa süreli tatillerin ve uzun süreli konaklamaların geri dönmesi etkili oldu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum