Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya Türkiye'ye 'seyahat uyarısı'nda sınırları zorluyor

Ankara’nın yoğun girişimlerine rağmen Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldırmayan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, verilerin güvenilirliği, kullanılan ilaçlar gibi konularda beklentileri olduğuna işaret etti.

  • Reklam
Almanya Türkiye'ye 'seyahat uyarısı'nda sınırları zorluyor
16 Haziran 2020 - 15:17
Reklam

Ankara’nın yoğun girişimlerine rağmen Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldırmayan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, verilerin güvenilirliği, kullanılan ilaçlar gibi konularda beklentileri olduğuna işaret etti.

 

Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldırma konusunda temkinli açıklamalarını sürdürüren ve acele bir karar alınmayacağı mesajını veren Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’e yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında koronavirüsle mücadele konusunda ortak standartların belirlenmesinin ardından seyahat sınırlamalarının kaldırıldığına işaret ederek, üçüncü ülkelere seyahat konusunda ise bu ülkeler ile ikili görüşmeler yürüteceklerini söyledi. 

 

Vaka sayılarının, verilerin güvenilirliğinin, alınan önlemlerin ele alınacağını, seyahat uyarısını kaldırma konusunda, ilgili ülkede vaka istatistiklerinin hesaplanması, kullanılan ilaçlar gibi konularda standartların önem taşıdığını vurgulayan Maas, kimi ülkelerde hastanelerde zorunlu karantina uygulaması olduğunu, kendilerinin “yararlı olmadığını” düşündükleri ilaçlarla tedavi uygulandığına dikkat çekerek “Karar alma süreçlerimizde işte tüm bu konular dikkate alınmalı. Önümüzdeki haftalarda diğer bazı ülkelere seyahat uyarılarının kaldırılabileceği ihtimalini dışlamıyorum. Ama bu karar, söz konusu ülkelerde salgın konusunda yaşanacak gelişmelere bağlı olacak” şeklinde konuştu. 

 

Almanya’nın AB dışındaki tüm ülkeler için seyahat uyarısının Ağustos sonuna kadar uzattığına dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr ise yaptığı açıklamada “Bazı ülkelerle, seyahat uyarısının daha erken bir aşamada kaldırılıp kaldırılamayacağını ele almak üzere istişareler yürütüyoruz” dedi. 

 

Avrupa ülkelerine seyahat uyarısının, ilgili ülkelerle somut ve denetlenebilir standartlar üzerinde vardıkları uzlaşı sayesinde kaldırıldığına dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr “Bu esaslar üzerindeki uzlaşıyı Avrupa ülkeleri arasında sağlamayı başardık. Bu büyük bir ilk adım. Ama dünyanın geri kalanı için henüz bu aşamada değiliz” dedi. 

 

15 Haziran itibarıyla AB üyesi ülkeler, Schengen ülkeleri ve İngiltere’ye yönelik seyahat uyarılarını kaldıran Almanya, Ankara’nın üst düzey ve yoğun girişimlerine rağmen bu konuda Türkiye’ye bir istisna getirmemişti.  Avrupa dışındaki ülkeler kategorisinde değerlendirilen Türkiye için seyahat uyarısı, diğer tüm ülkelere olduğu gibi 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.

 

AB’nin yurtdışından Avrupa’ya seyahata getirdiği kısıtlamalar kapsamında, Türk vatandaşlarının turistik amaçla Almanya’ya seyahatlerine getirilen yasak da, 30 Haziran’a kadar uzatılmış durumda. 

 

Almanya'nın Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırması için protesto eylemlerine 18 Haziran Perşembe günü Köln ve Düsseldorf 'ta başlayacak olan Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.) hukuki yönden de hakkını aramak için dava açmaya hazırlanıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum