• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ankara'nın simgesi 35 katlı otel borçlarından dolayı Alman bankanın oldu

Ankara'da Çankaya Köşkü gibi önemli devlet binalarına hakim konumu nedeniyle yapımı çok tartışılan Ahmet Hattat tarafından yaklaşık 150 milyon dolar harcanan otel ve alışveriş merkezi Alman bankanın oldu.

  • Reklam
Ankara'nın simgesi 35 katlı otel borçlarından dolayı Alman bankanın oldu
20 Haziran 2021 - 10:04
Reklam
Reklam
Kentin birçok yerinden görülebilen, bir dönem tepesindeki vinçle ünlenen, vinçin binanın üzerinde unutulduğu iddialarının şehir efsanesi haline geldiği 560 odalı ve 19 bin metrekarelik bir alanda kurulan alışveriş, konferans ve spor merkezi bulunan otelin yapımı 14 yıl sürdü.

Alışveriş merkezi, kongre merkezi, yer altı otoparkı ve rekreasyon alanlarının 400 milyon dolar nakit, 400 milyon dolar gayrimenkul olmak üzere 800 milyon doları bulan Ankara Çankaya'daki 19 bin metrekarelik 35 katlı Büyük Çankaya Oteli Yargıtay kararıyla Alman Aareal Bank'a geçmiş oldu.


Büyük Çankaya Oteli için kendi öz kaynağından 150 milyon dolar harcama yapan Ahmet Hattat otelin standartlarını yükseltmek için Alman Aareal Bank'tan 35 milyon dolarlık kredi aldı. Kredinin 10 milyon doları kullanıldı ancak 560 oda, bin kişilik balo salonu, 7 ayrı toplantı salonu, spor salonları, açık ve kapalı yüzme havuzları, bin 200 araç kapasiteli otoparkı bulunnan otelle ilgili olarak Gazi, İstanbul Teknik ve ODTÜ'den 9 ayrı bilirkişi raporunda, bankanın 316 milyon dolar haksız olarak kar ettiği öne sürüldü.


Yüzde 85'i biten ancak uzun yıllardır atıldurumda kalan otel ve alışveriş merkezi ile ilgili yerel mahkeme, istinaf ve son olarak Yargıtay'da davayı kaybeden Ahmet Hattat, büyük emekler verdiği otelini Alman bankasına mahkeme kararıyla devretmiş olacak.


Uzun yıllar tepesindeki vinçle Ankara'nın simgesi haline gelen 35 katlı otelin Alman Aareal Bank A.G'ye geçmesiyle ilgili Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi:

''35 milyon dolar limitli uzun vadeli kredi sözleşmesi gereği otel inşaatının Hyatt firması standartlarında yapılması kararlaştırıldığından ek maliyetler ortaya çıkmıştır. 10 milyon dolar kredi artırımı yapılmıştır. Ahmet Hattat'ın sözleşmeyi haksız feshetmesi nedeniyle davacı şirket, zararlarının toplam 81 milyon ABD Doları olduğu, yine davacının yurt dışından getirttiği asansörleri gümrükten çekemediği için 750 bin ABD Doları zararı bulunmaktadır. Başka bankalardan kullanılan köprü kredilerin de kat edilmesi nedeniyle 981 milyon 822 bin TL ve 3.895.402,21 TL ödeme yaparak zarara uğramıştır. Banka, 2017 tarihli ıslah dilekçesi ile 81 milyon ABD Doları'na yönelik talebini 218.724.193 ABD Doları olarak artırmıştır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum