Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Antalya'da turizm sektörü mutlu, alt sektörler kan ağlıyor

Antalya’ya gelen 2 milyon turist, turizm sektörünün yüzünü güldürürken; turizmdeki kayıptan etkilenen alt sektörler ise adeta büyük bir krizin eşiğine gelmiş durumda

  • Reklam
Antalya'da turizm sektörü mutlu, alt sektörler kan ağlıyor
18 Eylül 2020 - 18:22
Reklam

Koronavirüs salgını sonrasında güvenli turizm programıyla Antalya’ya gelen 2 milyondan fazla turist sayısı turizm sektöründe başarı olarak kabul edilirken, geçtiğimiz yıl aynı dönem ile kıyaslandığında Türkiye’nin turizm gelirindeki kaybının 11 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Turizmdeki yaşanan gelir kaybı bir çok alt sektörü de ciddi anlamda olumsuz etkilerken bu kayıptan en çok etkilenen hizmet sektörü olarak ön plana çıkıyor.Sürecin beklentilerinin çok daha altında ve kötü geçtiğini söyleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Işıl Kuluy Eylül ayında Rusya ve İngiltere’den gelen turistlerle işletmeleri ayakta tutmaya çalıştıklarını ancak sektör olarak bunun kendilerini tatmin eden rakamlar olmadığını belirtti. 

Sadece küçük bir hareketlilik yaşandığını ve  kayıpların çok büyük olduğuna vurgu yapan Kuluy ''Acentecilik sektörünün bütün enstrümanları elinden alındı. Acente, vize hizmeti verir, uçak bileti satar, yurtiçi organizasyonlar düzenler ya da yurtiçine turist getirir. En büyük darbeyi küçük acenteler aldı. Bunun da asıl sebebi bazı kanallar açıldığı için operatörler müşteri getirebildi. Ama küçük acenteler bu tarz operasyonlar yapmadığı için uçak bileti satışında yol kat edemediler, vize işlemleri yapamadılar. 2021’in arka tarafını kuvvetlendirmek lazım ki, 2022’nin önünü görebilelim. 2021 yılı toparlanmayla geçecek, çünkü çok büyük kayıplar var. 2022’de kalan sağlar bizimdir anlayışıyla devam etmek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.Pandemi nedeniyle işletmelerin kullanmak zorunda kaldıkları kredilerin mümkünse faizsiz, faiz olacaksa da uygun ve işletmeleri iktisadi yönden sarsmayacak oranda olmak üzere en az 3 aylık süreyle ertelenmesini istediklerini söyleyen ATSO Restoran, yiyecek içecek ve eğlence hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Şehmus Kökerer çalışan personelin Kısa Çalışma Ödeneği’nden maaş aldıklarını ve bunların ücretlerinin bir miktar daha artmasını beklediklerini ekledi.  Antalya’ya gelen 2 milyon turistin büyük oteller dışında kimseye faydası olmadığını söyleyen Kökerer, “Her şey dahil sisteminde kimse otelden çıkmak istemiyor. İnsanlar para harcamamak için buraya geliyor. O yüzden biz gelen turistten faydalanamadık” dedi. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum