Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Aşı olmadan hangi ülkelere seyahat edilemeyecek? İşte ayrıntılar

Dünyanın birçok ülkesinde özellikle aşılama kampanyalarına başlayabilmiş ülkelerde artık gündemde koronavirüs aşısı olmuş kişilere bazı özgürlükler tanınıp tanınmayacağı konusu var.

  • Reklam
Aşı olmadan hangi ülkelere seyahat edilemeyecek? İşte ayrıntılar
10 Şubat 2021 - 11:23
Reklam
Aşının etkileri salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm ekonomisinin hangi hızla açılabileceğini yakından ilgilendiriyor.

Hükümetlerin aşı olanlara seyahat özgürlüğü tanıması konusunda vereceği kararların pandeminin sıkıntılarıyla uzun zamandır kendilerini iyice sıkışmış hisseden toplumlarda ayrımcılık yapıldığı yolunda algılara yol açması tehlikesi gündemden düşmüyor.


Önümüzdeki birkaç ay içerisinde insanların aşı olduklarını kanıtlamak üzere muhtemelen dijital birer resmi sertifika taşımasının, tıpkı maskesiz sokağa çıkmamak ya da kalabalığa karışmamak gibi genel kural olarak kabul görmesi ihtimali yaşanan son gelişmeler ışığında çok uzak bir ihtimal olarak görünmüyor.

Almanya'da hükümete danışmanlık yapan bağımsız bir yapılanma olan Etik Konseyi aşı olanlara herhangi bir ayrıcalık tanınmaması yönünde görüş bildirirken yapılan açıklamada ''Şu anda kişisel özgürlüklere devlet tarafından konulan özgürlüklerin kaldırılması kabul edilemez'' ifadelerine yer verildi. Fakat komisyon oteller, restoranlar, sinemalar gibi özel işyerlerinin kendi kurallarını uygulamasının önünde bir engel olmadığını kabul ediyor.

Geçen hafta Almanya'da etkinlik biletleri satış şirketi Eventim, internetten bilet ayırma sisteminde, müşterilere aşı olduklarının kanıtını yükleme imkanı sağladığını açıklarken bu girişim yakında açılabilecek olan konserler ve spor karşılaşmalarını düzenleyen şirketlerin giriş için aşı koşulu koyması beklentisine işaret ediyor. 

AB içinde seyahat için aşı pasaportu hazırlığı

Danimarka, şimdiden dijital aşı pasaportu uygulaması başlatmaya hazırlandığını duyururken Estonya böyle bir uygulamayı şimdiden başlattı. İsveç ise uluslararası standartların sağlanması durumunda turizm sezonunun başlamasıyla birlikte dijital aşı pasaportu uygulamasına geçeceğini açıkladı.

Dünyada seyahatin yeniden başlayabilmesi için bu tür bir belgenin genel uygulama haline gelmesi gerektiğini söyleyen İsveç'in dijital teknolojiden sorumlu bakanı Anders Ygeman İsveç'in ve çevresindeki ülkelerde toplumun yeniden seyahat etmeye başladığında aşı belgelerinin seyahat edebilmek ve muhtemelen diğer faaliyetlere katılabilmek için gerekli olacacağını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği'nin uluslararası seyahatlarde bir tür hızlı şerit yaratmak amacıyla ortak bir aşı belgesi kabul etmesini önerdi.

Halk arasında aşı konusunda tereddüdün en yüksek olduğu AB ülkelerinden Fransa'da ise aşı belgesinin insanları aşıya mecbur etmenin yolu olarak görülebileceği yolunda yaygın itirazlar dile getirilirken ülkenin Başbakanı Jean Castex bunun yasal sorunlar doğurabileceğini söyledi. Birleşik Krallık'ta aşıdan sorumlu bakan yardımcısı Nadhim Zahawi ise hükümetin insanların başka ülkelere seyahat edebilmesi için bir aşı pasaportu uygulaması düşünmediğini söyledi.

ABD'de ise Başkan Joe Biden imzaladığı ilk kararnamelerden birinde aşı belgelerinin dijital olarak temin edilmesinin araştırılmasını istemişti.

İsrailli yetkililer ise aşı olmuş kişilerin lokantalarda yemek yiyebilmesi, tiyatro ve sinemaya gidebilmesi, seyahat edebilmesi ve uluslararası seyahatlerde karantinadan muaf olabilmesine imkan sağlayacak bir yeşil pasaport uygulamasına gidilebileceğinin işaretlerini verdiler ve Yunanistan ile turizm sezonunda karşılıklı karantinasız seyahat için anlaşmaya vardılar.

Şubat ayı ortasına kadar 50 milyon kişinin aşılamasını tamamlamayı hedeflediğini açıklayan salgının sıfır noktası Çin'de ise yetkililerin aşı kayıtlarını ülkede her vatandaşın kullanması beklenen telefonlardaki sağlık uygulamalarına eklemeyi böylece ülke içinde kentler ve bölgeler arasında seyahatlere uygulanan karantinalardan muaf olunmasını planladıkları yönünde açıklamalar yaptılar.

Aşının karantinanın ya da diğer sosyal mesafe önlemlerinin yerini almasına kuşkuyla yaklaşılan Tayvan'da ise giriş yapan kişilere 14 gün karantina uygulaması aşı olmuş olsalar ya da olmasınlar devam ediyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum