Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Atila Sertel: ''Turizmci eşekten düşmüş, Bakan Ersoy at sırtında caka satıyor''

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektörünün en kötü dönemlerinden birini geçirdiğini belirteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve sahibi olduğu ETS Tur üzerinden eleştirilerde bulundu.

Reklam
Atila Sertel: ''Turizmci eşekten düşmüş, Bakan Ersoy at sırtında caka satıyor''
20 Aralık 2020 - 12:04
Reklam
Turizm sektörünün kan ağladığı, otellerin birer ikişer tamamen kapandığı, acentaların ve otel sahiplerinin battığı bir ortamda Bakan Ersoy'un firmasının malına mal kattığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel geçen yıla göre yüzde 60 turist, yüzde 72 gelir kaybeden turizm sektörü için can suyu denilebilecek destekler verilmediğini vurguladı.

Sektörün içinden gelen ve ticaretle uğraşan Bakan Ersoy'un ''Eşekten düşeni eşekten düşen anlar'' anlayışı ile göreve getirildiğini ancak turizmcinin eşekten düştüğü bir ortamda Bakan Ersoy'un at sırtında caka satarak malına mal kattığına vurgu yapan Sertel şunları kaydetti:


''Bakan Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik Bodrum Türkbükü’ndeki Hilton Oteli’ni satın almıştı. Tüm otelciler batma noktasına gelmişken Bakan’ın firması krizi fırsata çevirmiş görünüyor! Yine TÜROB, AKTOB, TÜROFED gibi otel derneklerinin, Turizm Tanıtımve Geliştirme Ajansı (TGA) yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden çoğunun Bakanın sahibi olduğu ETS TUR’un tek yetkili satış oteli olduğu söyleniyor. Turizm Tanıtım Ajansı'nda seyahat acentalarını temsilen bulunan acentanın ETS TUR’un tabela acentası şeklinde çalıştığı iddia ediliyor. Turizmcilerin yaşadıkları sorunları ve Bakan’ın firması hakkındaki iddiaları soru önergesi ile Meclis Başkanlığı’na sundum. Sektör yangın yeriyken pek ortalarda görünmeyen Bakan’dan bu sorularıma yanıt bekliyorum.”


Salgın sürecinde seyahat acentalarının gelirinin yüzde 90’ını kaybettiğini dile getiren Sertel'in Bakan Ersoy'un cevaplaması için veridği soru önergesindeki sorular şu şekilde:


1- Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştime Ajansı TGA bünyesinde yönetim kurulu üyesi TÜROB, AKTOB, TÜROFED gibi otelci derneklerinin kaç üyesi bulunmaktadır?


2- TÜROB, AKTOB, TÜROFED otel derneklerinin TGA yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden kaç tanesi sahibi olduğunuz ETS TUR’un tek yetkili satış otelidir?

3- Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nda (TGA) seyahat acentalarını temsilen bulunan acenta ETS TUR’un tabela acentası mıdır?

4- TGA yönetiminde vergisini topladığınız firmaların temsilcileri ile hem tek yetkililik sözleşmeleriniz bulunması, hem amir kurum olan Bakan sıfatınız ile harcama kararı alırken hangi kritere göre alınıyor?

5- TGA yönetiminde Yönetim Kurulu, Genel Müdür, Müdürler, Danışmanlar düzeyinde huzur hakkı veya maaş alanlar kimlerdir? Alınan maaşların ne kadar olduğunu kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

6- TÜRSAB eski Başkanı Başaran Ulusoy'un seçimlerde ibra olmaması ve beraberinde yapılan Bakanlık Denetimleri ve Bağımsız Araştırma Firmalarının raporları konusunda kurumu 560 milyon TL zarara uğratmaktan dolayı Bakanlığınız tarafından işlem veya suç duyurusunda bulunuldu mu? Yoksa kamuoyunu yansıdığı üzere bakanlıkta kendisi ile toplantılar yapıyor musunuz?

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum