Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AtlasGlobal'den geriye milyonlarca dolar borç kaldı!

Geçtiğimiz günlerde iflas kararı veren AtlasGlobal'in milyonlarca dolar borç bıraktığı belirtildi.

  • Reklam
AtlasGlobal'den geriye milyonlarca dolar borç kaldı!
16 Şubat 2020 - 06:27
Reklam

Geçtiğimiz günlerde iflas kararı veren Atlas Global'in milyonlarca dolar borç bıraktığı belirtildi.

 

Atlas Global Havayolları'nın, iflas başvurusunda bulunmasının ardından, Şirketin, birçok havaalanı ve terminal işletmecisine, yer hizmeti veren şirketlere, yakıt kuruluşlarına ve devletin kontrolündeki Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) olan borcunun milyonlarca doları bulduğu belirtiliyor.

 

Eski Sivil Havacılık Genel Müdür (SHGM) Yardımcısı Oktay Erdağı, havayolu şirketlerinin SHGM'ye 500 bin dolar teminat mektubu sunduğunu belirterek, "Devlet, gerekirse teminatı irat kaydedecek veya iflas masasına gönderecektir. Bu parayla öncelikle taşınmayan yolcuların taşınması sağlanacak. Sonra, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne olan borçları ödenecek. Para kalırsa çalışanların alacakları kapatılacak" dedi.

 

Erdağı, AtlasGlobal'in mülkiyetinde herhangi bir uçağının bulunmadığına işaret ederek, "Şirketin, kiraladığı uçaklar vardı. Bunların önemli bir bölümü daha önce gitti. Son 2 uçağın da gönderildiği söyleniyor" diye konuştu.

 

AtlasGlobal Havayolları, hafta içinde iflas başvurusu yaptı. Şirketin Kurumsal İletişim Departmanı tarafından yapılan açıklamada, "AtlasGlobal Havayolları adına iflas başvurusu yapıldı. Çalışanların tazminatı ve yolcuların bilet ücretlerinin geri ödemesi yapılacak. Ödeme tarihleri belli değil hukuk departmanımız çalışıyor" denildi.

 

AtlasGlobal'in borç ödemeleri

 

1) 500 BİN DOLAR TEMİNAT: 

SHGM, ticari havayolu şirketlerinden 500 bin dolar teminat alıyor. Bu tutar, daha önce 3 milyon dolardı. Birkaç yıl önce 500 bin dolara düşürülmüş.

 

2) YOLCU PARASI: 

Devlet, gerekirse teminatı irat kaydedecek. Öncelikle taşınmayan yolcuların taşınmasını sağlayacak. Sonra, DHMİ'nin alacakları kapatılacak. Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak.

 

3) PİYASAYA OLAN BORÇLAR: 

Terminal işletmecileri, yer hizmeti verenler ve diğer işletmeler alacaklarını tahsil etmek için iflas masasına başvuracak. (Şirketin, başta İstanbul Havalimanı olmak üzere yer hizmeti veren şirketlere de yüklü tutarda borcu olduğu belirtiliyor.)

 

4) KİRALIK UÇAKLARIN ÖDEMESİ

AtlasgLOBAL'in mülkiyetinde uçağı yoktu. Şirketin, kiraladığı uçaklar vardı. Bunların önemli bir bölümü daha önce gitti. Son 2 uçağın da gönderileceği söyleniyor.

 

5) LİSANSI İPTAL EDİLECEK: 

Şirketin iflasını duyurması sonrasında Ulaştırma Bakanlığı ve SHGM devreye girecek. SHGM, söz konusu şirketin işletme ruhsatını (AOC) iptal edecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum