Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

AtlasGlobal pilot adayları 40 bin euro ödediler, açıkta kaldılar!

AtlasGlobal’in iflasını talep etmesi, pilot adayını da vurdu.

AtlasGlobal pilot adayları 40 bin euro ödediler, açıkta kaldılar!
28 Şubat 2020 - 08:23
Reklam

AtlasGlobal’in iflasını talep etmesi, pilot adayını da vurdu. AtlasGlobal'e bağlı uçuş akademisi AFA'dan 38 bin Euro ile 41 bin 500 Euro arasında değişen tutarlarda ödeme yaparak sertifika alan 40 pilot adaylı, şirketin faaliyetlerini durdurması ile ortada kaldı.

 

Pilot adaylarından kiminin evini veya arabasını satarak, kimisinin ise kredi çekerek bu sertifikayı aldığı belirtilirken, aday başına ödenen paranın ise 38 bin euro ile 40 bin 500 euro arasında değişiği ifade edildi. Eğitim programı sonrası sertifikasını alan pilot adayları, AtlasGlobal'in uçuşlarını durdurması nedeniyle 100 saatlik uçuşu tamamlayamadı.


Pilot adaylarının ellerindeki sertifika ile başka hava yolu şirketlerinde çalışma olanağının da bulunmadığı belirtiliyor. Başka hava yolu şirketlerine başvuran pilot adaylarının, biz eğitim veririz'diyerek ayrıca para talep ettiğini belirten pilot adayları, sözleşme yapılırken iş garantisi verildiğini ancak şirket iflas ettiği için ortada kaldıklarını ifade ediyor.

 

AtlasGlobal'e bağlı uçuş akademisi AFA'dan setifika alan A. Ü. elindeki sertifika ile başka havayolu şirketinde çalışma imkanlarının da olmadığını kaydederek “Başka bir firmaya başvurdum ancak onlar, kendilerinin eğitim vereceğini belirtiyor. Onlar da ayrı bir ücret talep ediyor” diye konuştu. 


200 milyon dolara civarında borçla iflas başvurusunda bulunan AtlasGlobal, son üç ay boyunca çalışanların maaşını da ödememişti. AtlasGlobal’a mağdurlarından pilot adaylarının kaybı bil toplamda 1.5 milyon euroyu geçiyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum