• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avrupa Birliği'nin vize redlerindeki bahanesi belli oldu!

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’de artan vize redleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Avrupa Birliği'nin vize redlerindeki bahanesi belli oldu!
03 Ekim 2022 - 07:04
Reklam
Reklam
Ankara’daki AB Türkiye Delegasyonu’nda verdiği söyleşide Türkiye’nin artık vatandaşlarının en çok Avrupa ülkelerine sığınma başvurusu yaptığı ülkelerden biri haline geldiğini söyleyen Meyer-Landrut, 2022 yılında Türkiye’den AB ülkelerine henüz yılın bitmesine 3 ay olmasına rağmen 20 binden fazla sığınma başvurusu yapıldığını ifade etti.

Türkiye’deki mevcut ekonomik durum ve çok sayıda sığınma başvurusu gelmesi nedeniyle vize başvurularının daha dikkatli incelendiğini belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut başvuruların detaylı incelendiğine daha yakından bakılması gerektiğini, Türkiye vatandaşlarının Avrupa’ya en çok sığınma başvurusu yapan 4-5 ülkeden biri olduğunu belirterek bu sayının artmaya devam ettiğini, bu yıl 20 bini çoktan geçen bu başvurulardan dolayı vizelerin incelenmesinin de kaçınımaz olduğunu söyledi.


Meyer-Landrut da tıpkı Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor gibi vize konusunun boyutunun Türkiye’de konuşulduğu kadar büyük olmadığını, Türkiye’de redlerin küresel ortalamanın biraz üstünde olduğunu iddia etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ayrıca Türkiye’den yapılan başvurularda geçen senelere kıyasla daha fazla sahte evraka rastlandığını, bunun da ret sayılarının şişmesinde rol oynadığını öne sürdü.


Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mevcut siyasi iklim, ekonomik sıkıntılar ve Brüksel-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumu sebebiyle vize konusunda Türkiye vatandaşlarına örtülü bir yaptırım uygulandığını konusunda da açıklamalarda bulunan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut şu anda olan durumun bu olmadığını, AB tarafından bakıldığında vize konusu siyasi bir konu olmadığını söyledi. Nikolaus Meyer-Landrut şöyle devam etti:


''Dünya genelinde de son zamanlarda ret sayısının arttığını gördük. Türkiye’de ret oranları dünya genelindeki trendle örtüşüyor. Türkiye’deki ret oranı dünyanın kalanına kıyasla biraz daha yüksek. Elimizde bu yılın ilk verileri ve geçen yılın verileri var. Ancak şunu söylemeliyim ki elimizde şu an bu yılla ilgili kapsamlı veri yok çünkü 2022 yılı devam ediyor. Birçok başvuru hala değerlendirilme sürecinde. Evet tatbiki problemlerle karşı karşıyayız, evet vize başvuruları geçen senelere kıyasla çok arttı. Yetkililer bununla olabildiğince iyi şekilde baş etmeye çalışıyor. Ancak olanların siyasi bir gerekçesi, arka planı yok. AB siyasi vize kararları konusunu Rusya için ele aldı. Bunu haberlerde gördünüz, kararlar alındı. Türkiye için benzer bir tartışma, düşünce, eylem hiçbir şey yok.''

Her üye ülkenin her başvuruyu kendi değerlerine göre değerlendirmeye aldığını belirten Nikolaus Meyer-Landrut ayrıca tamamlanmamış veya sahte belgeler içeren başvurularda artış olduğunu, bu başvuruların da doğal olarak reddedildiğini kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum