Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa Seyahat Komisyonu, sektörün salgın öncesine döneceği tarihi açıkladı

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından Avrupa Turizmi, Trendler ve beklentiler raporu yayınlandı.

  • Reklam
Avrupa Seyahat Komisyonu, sektörün salgın öncesine döneceği tarihi açıkladı
14 Kasım 2020 - 08:51
Reklam
Koronavirüsün yıl boyunca gelişimini yakından izleyen seyahat ve turizm üzerindeki etkisini analiz eden “Avrupa Turizmi: Trendler ve Beklentiler” raporu yayınlandı.

Raporda, sadece virüsün yayılmasını engellemek için değil, Avrupa'da ortak çözümlerle birlikte turizmin sürdürülebilir iyileşmesini destekleyerek, yolcuların güvenini geri kazanmak ve en önemlisi risk altındaki milyonlarca işletmeyi, işi ve işletmeyi korumak için ekonomik olarak uzlaşılması gerektiğine vurgu yapıldı.


Raporda değerlendirmelerine yer verilen ETC İcra Direktörü Eduardo Santander ''Covid-19 salgınının ikinci dalgası Avrupa'yı etkisi altına alırken kış sezonu öncesinde Avrupa ülkelerinin uzlaşmak için güçlerini birleştirmesi artık her zamankinden daha önemli. Avrupa genelinde ekonomik toparlanmanın yönü önemli ölçüde, AB'nin GSYİH'sinin yüzde 10'una yakınını üreten ve 22 milyondan fazla işi oluşturan bir sektör olan turizm sektörünün canlanmasına bağlı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yayınlanan “Avrupa Turizmi: Trendler ve Beklentiler” raporuna göre, Kıbrıs ve Karadağ'daki Akdeniz destinasyonları, yabancı gezginlere olan bağımlılığın artmasına bağlı olarak yüzde 85 ile en dik düşüşleri gören destinasyonlar olurken, en çok etkilenen diğer ülkeler arasında, gelenlerin yüzde 80 düştüğü Romanya, yüzde 77 düştüğü Türkiye, yüzde 74 düşüşün yaşandığı Portekiz ve Sırbistan ve yüzde 71 düşüşün yaşandığı İzlanda ve Malta coğrafi konumları ve katı sınır kısıtlamaları nedeniyle kötü performans gösteren diğer ülkeler oldu.

Rapora göre Avrupa'da yurt içi seyahatlerde daha hızlı bir toparlanma öngörülse de 2022 yılından itibaren 2019 seviyelerine ulaşıbaliceği öngörüldü. Avrupa'daki kısa mesafeli seyahatlerin ise 2023 yılına kadar daha hızlı bir şekilde geri döneceği tahmin edilirken bunun sebebi olarak seyahat kısıtlamalarının daha hızlı gevşetilmesi ve uzun mesafeli yolculuklara kıyasla daha az riskli olmasının etkili olduğu belirtildi.

Bununla birlikte, global olarak seyahat hacimlerinin 2024 yılından önce koronavirüs salgını öncesi seviyelere dönmesinin beklenmediği raporda yer aldı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum