Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa vizesine dijital aşı pasaportu şartı!

Avrupa Birliği (AB) fiilen Dijital Aşı Pasaportu uygulamasını başlattı.

  • Reklam
Avrupa vizesine dijital aşı pasaportu şartı!
23 Şubat 2021 - 14:30
Reklam
Alman hükümeti, 01.01.2022'den geçerli olmak üzere Dijital Aşı Pasaportu uygulaması kararını onayladı ve Uluslararası alanda bir engel çıkacağını sanmadıklarını açıkladı.

Dijital Aşı Pasaportu, hasta dosyalarındaki bilgilerin elektronik olarak cep telefonlarına girmesi ile uygulanacak. Dijital olarak aşı pasaportunu gösterenler, konserlere, restoranlara, uçaklara ya da diğer kalabalık yerlere girebilecek.


Uzun süredir tartışılan bu projeye artık hazır olduklarını belirten Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Sinema, tiyatro, otel, havayolları, restoran gibi yerlere dijital aşı pasaportu ile girilebileceğini artık tahmin ediyorum.''

Alman basınına yansıyan haberlere göre dijital aşı pasaportu tüm AB'de kabul gördü. Haberlerde Uluslararası alanda bir engelle karşılaşılmayacağı vurgulanarak, bunun yurt dışından gelenlere de rahatlıkla uygulanabileceği görüşü savunuluyor.

Alınan karar doğrultusunda Türklere geçen yıl yaz aylarından beri durdurulan Avrupa Birliği vizesi ancak Aşı pasaportu ile açılabilecek. Bununla birlikte AB'nin Türkiye gibi riskli gördüğü ülkelere getirebildiği seyahat yasağı da bu ülkelerin aşılanan yurttaşları için dijital sertifikalar çıkarması ve cep telefonlarına aktarması halinde kalkabilecek.

Uzmanlar Türkiye'nin, aşılananlar için bir an önce dijital olarak, çok dilli aşı bilgilerini girmesi gerektiğini aksi halde, vizelerin açılmasının önünde yeni bir engel oluşacağını belirtiyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum