Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupalı tasarrufta rekor kırdı! Harcamak için turizm sezonunu bekliyor

Koronavirüs salgını gölgesinde 2021 turizm sezonunun nasıl geçeceği ile ilgili öngörüler açıklanırken Hamburg merkezli araştırma şirketi ilginç bir araştırmaya imza attı.

  • Reklam
Avrupalı tasarrufta rekor kırdı! Harcamak için turizm sezonunu bekliyor
22 Şubat 2021 - 21:59
Reklam
Hamburg merkezli finans şirketi Deposit Solutions, Euro bölgesindeki tasarrufların 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 48 arttığını hesapladı.

Koronavirüs salgınından dolayı getirilen sokağa çıkma yasakları ve seyahat yasaklarından dolayı evlerine kapanan Avrupa ülkelerinin sakinleri rekor miktarda para biriktirebildiler.


Deposit Solutions tarafından yapılan araştırmaya göre Avrupalıların tasarruf hesapları geçen yıl 585 milyar Euro oldu.


Uzmanlara göre Avrupalıların tasarruflarındaki bu artış turizm sektörüne de yansıyacak ve 2021 turizm sezonunda ertelenmiş olan seyahat taleplerinde büyük patlama olacak.

2019 yılında hesaplarında 395 milyar Euro biriktiren Avrupalılar arasında kriz boyunca biriktirilen paranın yaklaşık 150 milyar Euro'su Almanlar tarafından bankalarda biriktirildi. Almanların yanında İngilizler ve Fransızlar da tasarruf konusunda rekor sahibi konumunda.

Depoısit Solutions tarafından yapılan araştırmaya göre İngilizlerin tasarrufları yüzde 170, Fransızların tasarrufları da yüzde 72 arttı. İspanyollar ve İtalyanlar da koronavirüsle mücadele sırasında banka hesaplarını önemli ölçüde dolduranlar arasında.

Finans uzmanlarına göre bankalardaki tasarruflar aşı uygulamasının yangınlaşması ve beraberinde seyahat yasaklarının kalkmasını bekliyor. Özellikle uluslararası seyahatlerin rahatlaması sonrasında açılacak pazarlara yüz milyarlarca Euro'nun akacağını belirten Avrupalı finans uzmanları vatandaşların turistisk geziler başta olmak üzere uluslararası seyahatler için de büyük miktarda harcama yapmaya başlayacağını öngörüyor.

Rus vatandaşlarının tasarruflarını da mercek altına alan Deposit Solutions tarafından açıklanan rakamlara göre 2020 yılı sonuna kadar Rusya'da nüfusun gelirleri azalmasına rağmen tasarruflar 2,2 kat arttı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum