Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupalı turistin 2021 rotası belli oldu

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yapılan yeni anketin sonuçları açıklandı.

  • Reklam
Avrupalı turistin 2021 rotası belli oldu
12 Ekim 2020 - 08:42
Reklam

Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen, Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yapılan yeni anket sonuçlarına göre, koronavirüs salgınının Avrupa ve yerel pazarlarda seyahat üzerindeki etkisine olumsuz etkisi en çok, en popüler turistik destinasyonlarda hissedildi.

ETC tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 54’ü önümüzdeki 6 ay içinde bir seyahate çıkmayı düşünürken,yüzde 26’sı 2020 yılı Kasım ayında da seyahat etmeyi planlıyor. Anket sonuçlarına göre Avrupa içinde seyahat etmek tatilcilerin ilk seçeneği arasında yer alırken katılımcıların yüzde 41'i ulusal bir seyahat yapmayı, yüzde 39’u ise diğer Avrupa destinasyonlarına gitmeyi planlıyor.


 


Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Belçika, İsviçre, İspanya, Polonya ve Avusturya olmak üzere yüksek turist hacmine sahip 10 pazarda yapılan ankete göre; COVID-19’dan ağır şekilde etkilenen ülkeler sıralamasında İspanya, Fransa ve İtalya öne çıkıyor.Avrupalı turist 2021’de nereye gitmek istiyor?


Anket sonuçlarına göre, Avrupalı ​​turistlerin yarısından fazlası tekrar seyahat etmeye istekli iken önümüzdeki altı ay içinde seyahat etmeyi planlayan bu kitlenin neredeyse yüzde 80’i, seyahatini Avrupa içinde yapmayı düşünüyor. Bununla birlikte, AB’nin birçok üye ülkesinde ve birçok ana turistik destinasyonda koronavirüs salgınlarından kaynaklı endişeler birçok kişinin halihazırda seyahat planlarını askıya almasına neden olurken anket sonuçlarına göre Avrupalı turistler sağlık ve güvenlik kaygıları ve kendilerini rahat hissedememe gerekçeleri ile planlarını bekletiyor. Bu kaygılar özellikle Avrupa turizminde yaygın olan minimum 1-3 gecelemeli kısa süreli seyahatlerde öne çıkıyor.

Avrupalı turist ne zaman tatil ve seyahat yapacak?

Anket katılımcılarının yüzde 54’ü önümüzdeki 6 ay içinde bir seyahate çıkmayı düşünürken, yüzde 26’sı da Kasım 2020’de seyahat etmeyi planladıklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 41’i ulusal bir seyahat yapmayı yüzde 39’u ise diğer Avrupa destinasyonlarına uçmayı planlıyor.

ETC tarafından yapılan ankete katılanların Avrupa içi seyahat için tercih ettikleri ülkeleri ve daha sonra hangi ülkeleri ziyaret etmeyi düşündükleri sorduğunda ise şu 10 destinasyon öne çıkıyor:

İspanya (yüzde 7,8),
Fransa (yüzde 7,3),
İtalya (yüzde 7,3)
Yunanistan (yüzde 6,2),
Almanya (yüzde 6),
Portekiz (yüzde 4,6),
İngiltere (yüzde 4,2),
Hırvatistan (yüzde 4,1),
Avusturya (yüzde 3,4) ve
Hollanda (yüzde 3,3)

Avrupalı tatilci, 2021’de deniz, kum ve güneş için nereye seyahat edecek?

Anket sonuçlarına göre güneş ve sahil tatilleri için en popüler yerler İspanya, İtalya ve Fransa olarak sıralanırken şehir turlarında en çok talep edilen yerler Almanya, Fransa ve İtalya oldu. Doğa ve açık hava tatillerinin favorisi ise Fransa, İtalya ve Almanya şeklinde sıralandı.

Avrupalı turistin seyahat yerlerinin tercih ederken dikkat ettikleri kriterleri ise yüzde 21 ile sağlık ve güvenlik, yüzde 14 ile huzur ve rahatlamak ve yüzde 13 ile uygun fiyat oldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum