Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy: ''2019 rakamlarını beklemek yersiz, hedefimiz...''

1 Haziran'dan itibaren turizm için normallşeme adımları atmaya başlayan Türkiye, 10 Haziran'dan itibaren de dış turizme kapılarını açacak.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''2019 rakamlarını beklemek yersiz, hedefimiz...''
05 Haziran 2020 - 11:26
Reklam

1 Haziran'dan itibaren turizm için normallşeme adımları atmaya başlayan Türkiye, 10 Haziran'dan itibaren de dış turizme kapılarını açacak.

 

Türkiye’nin turizmden beklentisini ve Almanya dahil yabancı turistlerin ne zaman gelmeye başlayacağı konusunda DW Türkçe'ye açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy turizmin ilk etapta diğer ülkelerde olduğu gibi iç turizmle başlayacağını 10 Haziran’dan itibaren de aşamalı şekilde yurt dışı trafiği belirledikleri takvim dahilinde açılmaya başlanacağını söyledi.

 

Sağlıklı Turizm Sertifikası Programı için birçok Alman firmasının akreditasyon alarak denetimlere ve belge çalışmalarına başladığını kaydeden Bakan Ersoy özellikle kıyı kentlerindeki otelcilerin yüzde 90’ının Alman kuruluşlarına başvurduğunu, otellerin büyük bölümünün sertifika programına dahil olacağını düşündüğünü belirtti.

 

Tatil Kredisi projesi üzerinde 1,5 aydır Hazine Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Bakan Ersoy faizinin çok düşük ve taksitlerin çok komik olması nedeniyle başarılı bir sonuç alınacağını düşündüğünü söyledi.

 

Birkaç hafta içinde Avrupa ile trafiğin başlayacağını düşündüğünü vurgulayan Bakan Ersoy çok kısa zamanda turizm açısından bir normalleşme beklediğini ancak 2019 rakamlarını beklemenein yersiz olacağını söyleyerek şöyle devam etti:

 

''Bizim bu seneki hedefimiz öncelikli olarak sektörün tekrar çarklarını döndürmesi ve maksimum sayıda otelin açılması. Zaten sektör bu sene kar amaçlı bir işletme mantığında değil; normalleşmeyi başlatmayı ve 2021'e kuvvetli girmeyi hedefliyor. Ukrayna ile hava trafiği başlıyor 1 Temmuz’da, mutabakat sağlandı. Rusya ile de görüşüyoruz. Onlar kendi verilerini kontrol etmek istiyorlar. Ama ilk açılacak ülkeler arasında Türkiye’yi gördüklerini de söylüyorlar, yani bir hareket başlarsa önce Türkiye ile başlamak istediklerini. Vaka sayısı çok çıkıyor olabilir ama ben Rusya’nın da hastane sürecini çok iyi yönettiğini görüyorum. Çok kısa bir süre içinde, Haziran sonunda bütün dünya bu vaka sayılarına çok daha iyimser bakacak. Havaların da düzelmesiyle iyileşmenin ve normalleşmenin çok daha hızlı olacağını düşünüyorum. Rusya ile de Temmuz ayı içinde hava trafiğinin başlamasını umuyorum.''

 

Türkiye’de bir kişinin hastalandığı zaman Türk vatandaşı mı yoksa yabancı mı diye bir ayrım yapılmadığını vutgulayan Bakan Ersoy ''Covid olmasına da gerek yok. Herhangi bir nedenle Türkiye’de bir devlet hastanesine başvurursanız size otomatik olarak hizmet veriyor. Biz hiçbir zaman yerli veya yabancı ayrımı yapmıyoruz. Biri bizim ülkemizde hastalandıysa tedavi hizmeti veriyoruz. O açıdan kimsenin bir endişesi olmasın.'' ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum