Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy 2022 turizm hedefini güncelledi! İşte yeni rakamlar

Türkiye turizm alanında tanıtım ve reklamların büyük etkisiyle her yıl bir önceki senenin rakamlarının üzerine çıkmayı hedefliyor.

  • Reklam
Bakan Ersoy 2022 turizm hedefini güncelledi! İşte yeni rakamlar
28 Temmuz 2022 - 17:15
Reklam
Basın mensuplarıyla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye turizmin geldiği noktayı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) faaliyetleriyle ilgili geniş bilgiler verdi.

2019 yılında kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA), Türkiye'ye misafir gelebilecek her noktaya konsantre olduğunu, Türkiye tanıtım ve iletişim çalışmaları kapsamında 2021 yılında toplam 190 film yapıldığını ve 23 ülkede ulusal televizyon kanallarında tanıtım filmleri döndürüldüğünü kaydeden bakan ersoy yılsonuna kadar bu rakamın 33'e yükselmesinin hedeflendiğini, ayrıca global haber kanallarıyla da iletişim çalışmalarının yapıldığını söyledi. Etkinlik ve ağırlamalarda yüksek takipçili influencer, basın ve tur operatörlerinden 3 bini aşkın kişinin Türkiye'nin tanıtımı için ağırlanırken bu ağırlamalar sonucu, 29,5 milyar basın erişimi, 412 milyon medya erişimi sağlandığını ve 2022 sonuna kadar 7 bin basın, influencer ve tur operatörünün ağırlanmasının amaçlandığını kaydeden Bakan Ersoy TGA'nın Türkiye turizminde önemli bir görevi yerine getirdiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:


''Dünyada tanıtım ajansları, kuruldukları ülkelerde her zaman olumlu sonuçlar vermiş, turizmde en çok payı alan ülkelerde tanıtım ajansları yer alıyor. İlk olarak Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İtalya'da bizden 100 yıl önce kuruluyor. Sonra Almanya'da, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulmuş. Yani krizlerden sonra turizmi ekonomisine kazandırarak gelir elde etmek isteyen ülkeler TGA benzeri yapılar kurmuşlar. Turizmde kalıcı ve sürdürülebilir büyüme için gerekli stratejiyi oluşturduk. Gastronomi turizmi, spor turizmi, inanç turizmi, bisiklet turizmi, kruvaziyer turizmi ve kültür rotaları gibi turizmde ürün geliştirme çalışmalarımız da yapıldı. Dünyadaki en iyi bisiklet rotaları Türkiye'de. Avrupa'da 44 milyar euroluk bisiklet turizmi pazarının yüzde 10'unu hedefliyoruz. Rotaların belirlendiğini bisiklet otellerinde ise süreçlerin yakın zamanda tamamlanacak. Kruvaziyer turizminde ise homeport olma ihtimali çok yüksek bu yüzden yeni bir port limana ihtiyaç olacak.''


Öte yandan Avrupa'nın önemli şehirlerinde tekrardan tur operatörleri kurulacağını söyleyen Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Önümüzdeki sene Avrupa destinasyonlarında Türkiye kökenli yabancı bayraklı tur operatörleri olacak. 2022 yılı için 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefini güncelledik. Artık kriz dönemlerinde Türkiye hedeflerini aşağı yönlü revize etmeyecek tam tersine yukarı gitmek için çalışacağız. Yeni yılsonu hedefimizi, bütün bu yaptığımız çalışmalar sonunda ziyaretçi sayısında 42 milyonu 47 milyona, 35 milyar dolar gelir hedefimizi de 37 milyar dolara yükselttik. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta tüm bu rakamlar euro/dolar paritesindeki olumsuz değişime rağmen bu rakamları yakalamış olmak mutluluk verici, çünkü gelirlerimiz euro verilerimiz dolar cinsinden bunu unutmamak gerekir.''
Bakan Ersoy, "Global bir kriz çıkmadıkça hedeflerimize ulaşacağız Türkiye'nin turizmde tek bir amiral gemisi olmayacak. Turist gelebilecek her noktaya konsantreyiz. Ağustos ve Temmuz'da rekor sayı bekliyoruz. Ana destinasyonlar 2019 rakamlarını yakalayacak. Türkiye bundan sonra rekor kıra kıra gidecek” dedi.“Türkiye bundan sonra rekor kıra kıra devam edecek”


2023 yılı rezervasyonlarının iyi başladığını belirten Ersoy, "Türkiye bundan sonra rekor kıra kıra devam edecek. Türkiye turizmde artık hiç bit bahaneye sığınmıyor. Gerekli yapıyı oluşturduk, sektör de buna adapte oldu. Engelleri aşa aşa gideceğiz” diye konuştu.TGA'nın 2021 yılındaki yaklaşık gelirinin 110 milyon dolarlık tanıtım bütçesi kullandığını belirten Ersoy, "TGA'nın bu yılki gelirinin yaklaşık 140 milyon dolar civarı olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Ersoy, bu yıl turizm gelirleri bakımından Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki rekorun kırılacağının altını çizerek, "Ne Türkiye eski Türkiye, ne sektör eski sektör ne de bakanlık eski bakanlık. Artık biz hiç bir bahaneye gerekçeye sığınmıyoruz. Gerekli yapıları oluşturduk, krizlerle mücadele edecek alt yapımızı oluşturduk, sektörümüz de buna adapte oldu. Engellerle nasıl baş edeceğimiz biliyoruz" dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum