Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy açıkladı! İşte Türkiye'nin 2023 turizm stratejisi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisi’ni açıkladı.

  • Reklam
Bakan Ersoy açıkladı! İşte Türkiye'nin 2023 turizm stratejisi
27 Eylül 2019 - 09:49
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde  27 Eylül Dünya Turizm Günü'nde, Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisi’ni açıkladı.

 

Bakan Ersoy, 2023 turist hedefine ilişkin, "Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle birlikte 2023 turist hedefi revize edildi. 50 milyon turist, 50 milyar dolarlık hedef, 75 milyon turiste yükseltildi." dedi.

 

Bakan Ersoy'un açıklamalarından satır başları:

 

Hedef 75 milyondan fazla turist, 65 milyar dolar gelir. Tanıtım bütçesini 72 milyon dolara çıkardık. Antalya'da yolcu kapasitesi 2 katına çıkarılacak. Galataport 2021'de tam kapasiteye ulaşacak. Nitelikli turist çekmek için tarifeli seferler artacak. Turizm okullarında öğrenciler en az 3 dil ile mezun olacak. Gastronomide UNESCO tescilli il sayısını 7'ye çıkaracağız. Sağlık turizminde 1.5 milyon turist, 10 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Arkeolojik kazılarda çalışma 2 aydan 12 aya çıkacak. Biz eskiden az tanıtım yapıyorduk. Şimdi tanıtım mecralarını hem çeşitlendirdik hem de arttırdık. 2019 yılında reklam yaptığımız ülke sayısını 9’dan 24’e bütçeyi ise 18 milyon dolardan 72 milyon dolara çıkardık. Bizim Bakanlık olarak taahhüdümüz tanıtıma 30 milyon dolar katkı sunmaktı. Ancak şu anda taahhüt ettiğimizin çok üzerinde bir tanıtım bütçesi ayırılıyoruz. Tanıtım Ajansı’nın tanıtıma sunduğu katkı arttıkça Bakanlığın payı azalacak.

 

Bakan Ersoy İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflası ile ilgili olarak, "Endişe duymuyoruz adımlarımızı attık. THY ve Sun Express ilave seferler yapacak" dedi.

 

Pansiyonlara ve oteller bakanlık belgesi zorunlu olacak

Bakanlık olarak amaçlarının bakanlık belgeli tesislerin sayısınız arttırmak olduğuna vurgu yapan Ersoy, pansiyonlarda 5 odanın, otellerde 10 odanın üstü tesislere bakanlık belgesinin zorunlu hale getirileceğini söyledi. 2023 yılında kadar Bakanlık belgeli 300 bin yeni yatağın devreye gireceğini söyleyen Ersoy, belediye belgeliler de dahil edildiğinde 2023’e kadar yatak kapasitesinin 500 bin arttırmanın mümkün olduğunu ve toplam yatak kapasitesinin 2.5 milyona çıkacağını söyledi.

 

Çevre sertifikasyonlarına ağırlık verilecek

Bakan Ersoy, hedeflerinin 2023 yalına kadar mavi bayraklı plaj sayısını 688’e çıkarmak olduğunu, yeşil yıldızlı otel sayısının 478’e yükseldiğini ve bundan sonra turizmden elde edilen gelirlerin bir kısmını arıtıma yatırımlarına aktarmayı planladıklarını söyledi.

 

İç turizm

Yabancı turisz sayısı ve gelirinin artırılmasına yönelik çalışmaların yanında iç turizmi geliştirmek için yerli ziyaretçilere yönelik tanıtım çalışmalarının da gerçekleştirileceğini söyleyen Ersoy, başta az keşfedilmiş ya da gelişmekte olan turizm bölgeleri olmak üzere yeni ürün ve destinasyon çalışmalarına ağırlık verileceğini kaydetti.

 

 

Bakan Ersoy Türkiye'nin 2023 Turizm Stratejisi'nin açıklandığı toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk defa sürdürülebilir ve gelir odaklı bir büyüme modeline geçeceğini belirtti. Ersoy, "Bunu turist başına ortalama harcamayı artırıp ortalama geceleme sayısını 9.9'dan 10'a çıkararak gecelik ortalama 86 dolarlık harcama seviyesine ulaşarak yapmayı planlıyoruz. Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya gibi yükselen pazarlara odaklanacağız. Orta ve doğu Avrupa'nın gelişen ekonomileri de odak noktalarımız arasında. Bu kapsamda THY ile ortak reklam ve pazarlama faaliyetlerimiz artırarak sürdüreceğiz." dedi.

Ersoy ayrıca arz güvenliğini sağlayarak paket tur oranlarını yüzde 15-20 bandına çekmeyi planladıklarını belirtti.

 

Dünya Turizm Günü'nün bu yıl "Turizm ve İstihdam: Herkes için Daha İyi Bir Gelecek" teması ile kutlandığını bildiren Ersoy, Türkiye'nin turizmde zenginlikleri ve sunduğu ayrıcalıkların yanında nitelikli insan kaynağımızla da büyük fark yaratacağını vurguladı.

 

Ersoy, Türkiye'nin turizm alanındaki büyük potansiyelinin ve birikiminin farkındalığı ile hareket eden Bakanlığın sektördeki istihdam ihtiyacına üst düzey nitelikte insan kaynağı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğine gittiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek, içecek hizmetleri ve eğlence hizmetleri alanlarında öğrenim gören öğrencilerimizin eğitiminde yeni bir sayfa açtık. Çocuklarımız, turizmin çok önemli bir iş sahası olduğunu ve bunun bir parçası olmanın değerini anlayan, en az 3 dil bilen, 6 ay yoğunlaştırılmış beceri eğitimi alarak teorik bilgisi kadar deneyimiyle de sektöre hazır bireyler olarak yetişecekler. İnanıyorum ki geleceğin üst düzey yöneticileri ve genel müdürleri turizm meslek lisesi mezunlarından çıkacaktır."

 

Türk turizminde son zamanlarda rekorlar kırıldığına işaret eden Ersoy, "Geride bıraktığımız yaklaşık 2 yıllık süreç göstermiştir ki Türkiye turizmde güçlü bir büyüme ivmesi yakalamıştır. Devletimizin büyük desteği, Bakanlığımızın reel ve akılcı stratejileri, sektör paydaşlarımızın gösterdiği ilkeli ve kararlı duruş ile dünyadaki olumsuz gelişmelerin etkisini en aza indirgeyerek, yükselişimiz hız kesmeden sürecektir." değerlendirmesini yaptı.

 

Bakan Ersoy, turizme emek veren tüm sektör paydaşlarının ve çalışanların Dünya Turizm Günü'nü kutlayarak, çalışmalarında başarılar diledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum