Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan 2020 turist sayısı ve turizm geliri açıklaması!

NTV'de canlı yayına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 2020 ve 2021 turizm  sezonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan 2020 turist sayısı ve turizm geliri açıklaması!
24 Ağustos 2020 - 11:56
Reklam

NTV'de canlı yayına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 2020 ve 2021 turizm  sezonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

2021 erken rezervasyonun yüksek olmasının sebebinin 2020 yılındaki ertelemeler olarak göründüğünü belirten ve 2021 için yorum yapmanın erken ama 2020'ye göre daha iyi olacağını vurgulayan Bakan Ersoy zor kısmın aşıldığını önümüzdeki sezonun bu sezondan kesiklikle çok daha iyi olacacağını söyledi.Türkiye'nin çok başarılı bir şekilde salgınla mücadeleyi sürdürdüğünü ve Nisan sonrasında başlayan normalleşme süreci ile 1 Haziran'dan itibaren turizm sektörünün ivme kazanmaya başladığını belirten Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya başta olmak üzere Ukrayna, İngiltere, Almanya gibi ülkelerle yoğun hava trafiği başladı. 2020 beklentimiz çok yüksekti ama maalesef 2019 verilerine göre ciddi bir düşüş olacak. Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa 15 milyon turist sayısını yakalarız 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum. Temmuz sonuyla 6 buçuk milyon turist sayısını yakaladık. Sezon geç başladı ama geç bitecek gibi görünüyor" dedi.  Güvenli Turizm Sertifikası kriterlerinde değişiklik yapılacağını ve 50 odanın altındaki tesisler için de belgenin mecbur hale getirilebileceğini belirten Bakan Ersoy şunları söyledi:

"Salgın sonrası sertifikasyon kriterleri değiştirilebilir. Ama öyle veya böyle başımıza gelmez denilen şey geldi. Bundan sonrası için hazırlıklı olmamız lazım. Artık bu turizm tesislerimizi bu tarz salgınlara karşı hazırlıklı hale getirmemiz gerekiyor. Bir şekilde standartlarınızı oturtursanız hava trafiğini de açıyorlar. Vazgeçmek istemiyoruz derken sadece salgın kriteri olarak görünmesini istemiyoruz." 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum