Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan 2020 turizm sezonu ile ilgili önemli açıklamalar!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde 2020 yol haritasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan 2020 turizm sezonu ile ilgili önemli açıklamalar!
05 Ocak 2020 - 10:29
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde 2020 yol haritasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Ülke için bir marka yüzü belirlemek ve bu kapsamda yerli veya uluslararası ünlülerle çalışmanın dışında hedef pazarlardaki ünlü kişiler ile ülkenin tanıtıcı işbirliği projeleri gerçekleştirmeyi tercih ettiklerine vurgu yapan Bakan Ersoy, Türkiye'nin tanıtımı konusunda marka yüzü kullanmadığını ancak dünyaca ünlü isimlerin Türkiye'de ağırlnadığını söyledi. Türkiye'nin turizm tanıtımı ile ilgili 2019 yılında Bollywood yıldızı Jacqueline Fernandez, Hindistan'ın ünlü ses sanatçısı ve oyuncusu Harrdy Sandhu ve Brezilyalı TV yıldızı Eliana Michaelichen Bezerra gibi önemli isimlerin Bakanlık tarafından ağırlandığını kaydeden Bakan Ersoy 2020'de benzer projeler kapsamında dünyaca ünlü isimleri Türkiye'ye davet edeceklerini belirtti. 2020'de Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte Türkiye'nin tanıtım bütçesini 180 milyon dolara taşımayı, 58 milyon turist ve 41 milyar dolar gelir etmeyi hedeflediklerini ifade eden Bakan Ersoy şunları söyledi:

 

''2019'da 3 ülkede yayınlanan TV reklamlarımız Almanya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Ukrayna, Hindistan ve İsrail gibi 20 ülkede reytingi en yüksek kanallarda gösterilecek. Reklamlarımızın yayınlandığı ülke sayısı 6'dan 13'e, dergi sayısı ise 44'ten 90'a çıkarılacak. Dijital reklamların uygulandığı ülke sayısı 24'ten 45'e çıkarılacak, erişim sayısı ise 4,5 milyardan 7 milyara kadar ulaşmış olacak. Sinemada çığır açacak projeleri hayata geçirdik. Filming in Turkey bunlara en güzel ve çarpıcı örnek. Yabancı yapımcılar için A'dan Z'ye inanılmaz bir platform oluşturduk. Dizi filmlerimiz 150 den fazla ülkeye ihraç ediliyor ve büyük ilgiyle takip ediliyor. Yabancı izleyiciler doğan çocuklarına Türk oyuncuların adını veriyor.''

 

Gelir seviyesi yüksek turist için ürünler çeşitlendirilecek


2020 yılında yüksek harcama potansiyeli olan hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerine hitap eden yeni turizm ürünlerinin geliştirilmesi, etkin bir şekilde tanıtılması ve pazarlanmasının sağlanacağına vurgu yapan Bakan Ersoy eğitim, kültür ve gelir seviyesi yüksek kitleyi ülkemize çekebilmek için Türkiye'nin farklı deneyimlerin ve özel ilgi alanlarının adresi olarak görülmesini sağlayacak turizm ürünlerinin daha fazla çeşitlendirilmesinin sağlanacağını, bununla birlikte kültür ve bisiklet rotaları gibi yeni turizm rotalarının oluşturulmasının 2020 planları arasında olduğunu aynı zamanda da gastronomi, sağlık, inanç, MICE turizmi başta olmak üzere farklı turizm türlerine yönelik tanıtım stratejilerinin de geliştirildiğinini söyledi.


Bahsedilen türlere ek olarak golf, inanç, yat, düğün, gençlik turizmi gibi 14 farklı turizm türüne yönelik alt dallarıyla birlikte toplam 20 adet tematik reklam filmlerinin yapımı için çalışmalara başlandığını dile getiren Bakan Ersoy ana pazarlara yönelik yoğun tanıtım çalışmalarına ilave olarak Orta ve Doğu Avrupa'nın Polonya, Romanya gibi gelişen ekonomileri de yeni odak pazarlar içine alınacağını kaydetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum